Proměna muže v tátu

Proměna muže v tátu

Čekáte dítě, nebo se vám už narodilo? Váš život už nebude stejný. Stanete se tátou, což je vědomé rozhodnutí, zahrnující změnu priorit a přijetí nové role. Jak na to?

Prožil jsem úžasné okamžiky, když se mi narodily moje děti. Proto vím, co vás po narození dítěte čeká a s čím vám mohu pomoci.

Obrovská změna. Žena se jako máma rodí, muž se tátou musí teprve stát. Není to jednoduché, ale když budete připraveni, zvládnete to. Narození dítěte váš partnerský život definitivně promění – už totiž nejste jen partneři, kteří se mohou kdykoliv rozejít. Rodiči zůstanete navždy. Proto je nutné hledat řešení, která budou dlouhodobě správná nejen pro vás, ale i pro partnerku a děti. Individuální priority se mění na společné. Ukážu vám cestu k tomu, jak o sobě přemýšlet jako o dobrém tátovi.

Hledání času. Sám jsem byl při svém zaměstnání v korporaci pracovně hodně vytížený, nyní podnikám. Dobře znám hodnotu svého času a vím, že ho nikdy není tolik, kolik bych potřeboval. Vím však také, že čas strávený s dětmi je to nejdůležitější, co jim můžu už od narození dát. Pomůžu vám s hledáním rovnováhy ve vaší nové roli – díky tomu si dokážete najít každý den čas, který naplno prožijete s rodinou. Nejenže si společné okamžiky budete vy i děti pamatovat celý život, zároveň si tím vybudujete silný a pevný vztah.

Žádná soutěž. Někteří muži jsou velmi citliví, další zase striktně faktičtí. A spousta se jich pohybuje mezi těmito póly. Proto existuje řada různých přístupů k otcovství. Nejsou přitom lepší, nebo horší, jsou jen odlišné. To, že není žádný standard, který by určoval, jak se má dobrý táta chovat, je vaše výhoda. Nemusíte se snažit vejít do škatulek a řídit se univerzálními návody vyčtenými z knížek. Tak to nefunguje. Naopak – protože odstínů dobrého otcovství může být mnoho, objevíme spolu ten váš, který bude plně vyhovovat a odpovídat vaší povaze a životní situaci.

Velká výzva. Tátové po narození dítěte často bojují s tím, že se z jejich partnerky stala hlavně máma. Berou dítě jako rivala v souboji o pozornost partnerky. Zatímco žena je spokojená, když má vedle sebe šťastné dítě, muži stále touží po fyzickém kontaktu. Přijmout novou roli se vším všudy je obtížné, a když nenajdete dostatek porozumění, odrazí se to na vašem vztahu. Stačí přitom zvládat zdánlivé drobnosti, jako je třeba zvýšená péče o partnerku, zatímco ona se naplno věnuje dítěti. Když však novou situaci podceníte, začnou se tvořit drobné praskliny, které mohou postupem času způsobit velké potíže. Poradím vám, jak se s tím vypořádat.

Komentáře

Napsat komentář