Podcast #23 Dohoda je pro děti nejlepší – Alena Malachová

Podcast #23 Dohoda je pro děti nejlepší – Alena Malachová

Mít i po rozvodu šťastné děti stojí za pár ústupků

V dalším podcastu pokračujeme v povídání s “trochu jinou právničkou” Alenou Malachovou. Byl tak zajímavý, že jsem ho rozdělil na dva díly. Zatímco v minulém jsme mluvili hodně o procesu rozvodu, zde jsme se více zaměřili na různé aspekty momentu, kdy se rodiče rozhodují o další péči o děti.

Mluvili jsme mimo jiné:

o tom, proč matky často nechtějí děti pustit do střídavé péče,

o vlivu širší rodiny na rozdělení péče o děti,

o tom, zda je možné dát stranou svůj zájem ve prospěch dětí

… a probrali jsme opět i osobní zkušenosti Aleny s rozvodem.

Nikdy je nepustím

Alena ve své praxi často vidí, že matky nechtějí pustit své děti do střídavé péče. Říká, že je k tomu často vede nastavení společnosti a obava, že budou vnímané jako horší mámy. Nechtějí být odsouzené okolím, a proto usilují o vlastní péči.

Ale má sama zkušenost s tímto obdobím, ale se střídavou péčí souhlasila a nevnímala to  jako osobní selhání.

“Rozumím ale tomu, že sklouznout do pocitu viny je snadné,” dodává. Strach ze selhání je pak silnější než rozum. Některé matky cítí, že udělaly chyby ve vztahu, a mohou to chtít kompenzovat na dětech – neumí si představit, že by se vzdaly 100% péče o ně.

Jejich postoj také často ovlivňují příbuzní – hlavně babičky z obou stran.

Dívat se do budoucnosti

Alena tak mluví o důležitém pohledu na rozdělení dětí po rozvodu, který se snažím podporovat i u svých klientů. Jde totiž o to, že tím, jak se při rozvodu zachováme, tvořím svůj vztah s dětmi nikoli na pár blízkých let, ale na celý zbytek života. Rozhodujeme o tom, zda nás pozvou na svatbu, promoci… zkrátka jak spolu budeme vycházet jako dva dospělí. Tyto otázky vidí Alena ze zkušenosti jako důležitější než to, aby prosadit v danou chvíli za každou cenu svou představu u uspořádání.

Mluvili jsme i o složitosti dětské duše. O tom, jak snadno se může dítě nechat jedním rodičem zmanipulovat proti druhému.  Čas však většinou ukáže pravdu a autenticitu nejde dlouhodobě přebít nefér praktikami. I když se dohoda nevyvíjí příznivě a Alenin klient má u sebe děti méně, než by si přál, radí mu podstatnou věc: “Využijte maximálně a láskyplně čas s dětmi, který máte. Vrátí se vám to.”

Nakonec jsme se dostali k podstatnému pravidlu, které podle nás obou může usnadnit vztahy i při komplikovaných rozvodech: vždy před dětmi mluvit o bývalém partnerovi s respektem. Nemusíme s ním souhlasit, ale neměli bychom ho v očích dětí shazovat.

I to se nám do budoucna bohatě vrátí.

Budu rád, když mi napíšete, jak se vám podcast líbil, i to, jestli máte z vlastního života podobné zkušenosti, jak co nejlépe vyřešit péči o děti po rozvodu.

Těším se na vaše zprávy! Krásný den!

Komentáře

Napsat komentář