Podcast #20 Principy mé cesty vpřed – David Škrobánek

Podcast #20 Principy mé cesty vpřed – David Škrobánek

Novoroční podcast ode mě pro vás

Krásně to vyšlo. Jubilejní dvacátý podcast je zároveň novoročním. A tak jsem¨si jako hosta pozval sám sebe a chci vám povědět kousek ze svého příběhu. Respektive, odpovědět vám na otázku, na kterou se mě často ptáte:

“Davide, jak jsi tak náročný rozvod a soudy o děti zvládl?”

Univerzální odpověď nemám. Jsem rád, že můj příběh se nakonec vyvinul příznivě a mám velkou rodinu, nový vztah a mohu prostřednictvím Dobrého táty podporovat i další muže v jejich otcovství.

Rád bych s vámi ale sdílel 3 principy, které jsem se cestou naučil a díky kterým jsem  těžké období zvládnul. Ostatně, pomáhají mi i dál.

1/ Soustředím se sám na sebe. Co můžu změnit já?

Zní to možná paradoxně, ale funguje to. Snažím se v každé situaci soustředit na změnu, kterou chci udělat. Objevil jsem, že mohu milovat svou rodinu, práci, pečovat o klienty… a přesto mít sebe a svá rozhodnutí na prvním místě. Největší dopad totiž moje kroky mají, když jim dám potřebnou energii a čas.
Někdy je nejjednodušší kritizovat lidi a věci kolem, podřídit se okolnostem… jen to nikdy nevede k cíli.

Mám pro vás tip, jak zvládnout náročný moment: Postavte se před zrcadlo a zeptejte se: “Jak jsem této situaci přispěl já sám? A co mohu udělat, abych ji pozitivně ovlivnil?”
Uvidíte, že odpověď přijde…

2/ Dívám se na věci s tím, že vše je tu z nějakého důvodu

Tohle je těžký bod, přiznávám. Nepříznivá rozhodnutí soudů mi dávala pořádně zabrat a k nadhledu jsem měl na míle daleko.
S odstupem času jsem ale vždy zjistil, že když v každé situaci dokážu najít význam nebo odpověď na otázku, co mě to má naučit, mohu se posunout o krok dál.

Rozhodně je to výhodnější postoj, než když se cítím jako oběť a propadám zmaru.

A jak bych teď odpověděl na otázku, co mi náročné rozvodové období dalo?

Stal jsem se lepším tátou. Bez těchto zkušeností bych nebyl, kým jsem, a nevěděl bych, co vím.

3/ Jsem rád za to, co mám

Učím se v životě směřovat svou pozornost k tomu, co se mi daří a co je dobré. Je to 100x lepší, než honit za tím, co nemám a mít nemohu, a také to pomáhá udržovat si dobrou mysl a energii k dalším pokrokům.

Jak moudří lidé říkají… čemu věnuji pozornost, to roste.

V tom všem svou mysl trénuji a vrací se mi to, proto bych k tomu rád inspiroval i vás.

Děkuju vám všem, kdo projektu Dobrý táta fandíte, posíláte mi reakce na mé podcasty.

Přeji vám šŤastný nový rok 2023 a těším se na virtuální i reálné potkávání v něm.

Budu rád, když mi dáte vědět, jak se vám novoroční podcast líbil.

Váš David Škrobánek

Komentáře