Podcast #19 Táta, který žije své hodnoty – Dominik Lopatka

Podcast #19 Táta, který žije své hodnoty – Dominik Lopatka

Utlumit kariéru kvůli dětem? Nelituji

Tentokrát vás zvu k pohodovému podcastu s mužem, kterého být tátou naplňuje tak, že na čas ubral plyn v úspěšné kariéře. Jmenuje se Dominik Lopatka, má dceru a syna, je finančním manažerem a k tomu také členem výkonného výboru SK Benešov.

V našem povídání jsem cítil porozumění v tématu, kolem kterého se točí vše v dobrém tátovi. Že zkrátka být tátou je prostě fajn a že to jde, užít si s dětmi prima život.

Probrali jsme zajímavé momenty v Dominikově příběhu a dozvěděl jsem se:

. Jak se mu povedlo dočasně utlumit slibnou kariéru,

– proč zvažuje s rodinou podniknout dvouletou cestu do světa,

– proč odkládá o víkendu mobil a vypíná mu zvuk

– nebo v čem je podle něj důležitá role sportovních trenérů v životě dětí.

A mnoho dalšího.

Kariéra je důležitá, ale počká

Dominika jsem poznal jako velmi výkonného finančního manažera společnosti, kde jsme se před lety potkali. Měl nejprve na starost finanční řízení české pobočky, pozdeji si přibral celou Střední Evropu a k tomu nakonec péči o jeden konkrétní produkt v celé Evropě. Výsledkem bylo plnohodnotné sezení na dvou a kousku) židlích.

Dominik byl pro firmu klíčovým člověkem a práce ho naplňovala, ale ve chvíli, kdy se mu narodila dcera, pocítil potřebu radikální změny. Rozhodl se šlápnout na brzdu a začít věnovat o mnoho víc času rodině.

Napadá mě přirozená otázka – zda se nebál kariéru přitlumit. Kvůli financím i kvůli budoucí pozici ve firmě. “Ujasnil jsem si, do čeho jdu. Že jsem ochoten mít na několik let pro firmu nižší potenciál výměnou za to, co pro mě v tu chvíli bylo prioritou: být s manželkou a dcerou,” odpovídá mi Dominik.

Od té chvíle už uplynulo 8 let a mezitím se Lopatkovým narodil ještě syn. Dominik sedo firmy znovu zapojil na manažerské pozici a do práce už se vrátila i jeho žena. Podobně jako v jiných rodinách, i pro ně to znamenalo zlom a nové nároky na organizaci času mezi školou, školkou, kroužky a dalšími aktivitami. Jak to zvládají?

Máme to v Excelu

“Tabulka nás zachránila,” směje se Dominik. Se ženou si “rozhodili” úkoly a vytvořili přehled, “co-kdo.jak” podle činností. A systém jim funguje. “První dva tři měsíce byly náročné,” přiznává Dominik. “Jako většina tátu, ani já jsem si neuměl představit, co všechno obnášejí činnosti, o kterých jsem si myslel, že běží samy. Například, že odejít do školky v sobě obsahuje deset dalších podúkolů. “

Když se po dvou měsících situace stabilizovala a každý si v rodině zvykl na nový řád, splnilo se Dominikovi, co si přál – má svoji práci, ale spolu s ní i tolik času na rodinu, kolik potřeboval. Vozí děti na kroužky, dívá se, jak jim to jde, a dělá mu to tak radost i dává smysl.

Digitální detox

Tuto část rozhovoru doporučuji vám všem, kteří pokukujete po způsobu, jak ubrat z času stráveného online. Dominik je chodícím důkazem, že je to možné. O víkendu se s ním přes mobil jen obtížně spojíte. Vyzkoušel jsem ho kontaktovat s otázkami v sobotu a skutečně mi odpověděl až v pondělí. V klidu a ochotně. “Rodina a děti jsou prioritou a tomu musí odpovídat i kroky,” říká jednoduše.

Má k tomu svůj důvod. Stejně jako mnoho z nás na vlastní kůži pocítil, co to znamená, být s dětmi mentálně přítomný. Prostě to není možné, když člověk odbíhá k WhatsAppu nebo telefonování… V tomto má Dominik můj velký obdiv. Uvedl do praxe, o čem spousta lidí jen mluví.

Nový koníček díky covidu

Během covidu se Dominik začal realizovat ve výkonném výboru SK Benešov, kde jeho syn hraje fotbal. Proč se tak rozhodl? “Měl jsem v covidu pocit, že dětí ztrácejí příliš moc. Pořád ještě nevíme, jak se to celé projeví v jejich životě v budoucnu. Chtěl jsem každopádně pomoct tomu, aby se dostaly zpátky ke sportu,” vysvětluje, proč klubu nabídl své síly. .

Líbí se mi Dominikova priorita – rozvíjet u trenérů záměr vychovávat z dětí nejen hráče, ale i dobré lidi. Ta myšlenka dává smysl. Na fotbale tráví děti spoustu času – tréninky i turnaji. Je to dobrá příležitost, aby se z trenéra stal životní mentor, který dokáže nasměrovat nejen na hřišti, ale i mimo něj. A také takový, který nevytváří za každou cenu tlak na výkon.

“Abychom nemuseli litovat”

Na závěr mě napadá otázka, co by Dominik před Vánoci 2022 vzkázal jiným tátům. S jeho odpovědí hluboce souzním: “Zpomalme, zvlášť teď kolem Vánoc. Zvažte své priority a podle toho se zaříďme. 90 % dotázaných lidí na konci života řeklo, že nejvíc litují času, který mohli věnovat dětem a neudělali to.”

Souhlasím a jsem rád, že máme možnost zařídit si život po svém. Protože nikdy není pozdě.

Přeji vám inspirativní poslech a pokud mi dáte vědět, jak se vám podcast s Dominikem  líbil, uděláte mi radost.

Komentáře

Napsat komentář