Moderovaná debata na téma „Dobrý táta“ – webinář Severské obchodní komory
Webinář Dobrý táta hledal odpoveď zda mohou otci v Česku spojit péči o děti a práci a přinesl příklady dobré praxe ze severských zemí.
Čeští muži se chtějí zapojit do péče o děti. Chybí jim však podpora zaměstnavatelů. Tento závěr vyplynul ze setkání odborníků na webináři Dobrý táta, který 24. června uspořádala Severská obchodní komora (Nordic Chamber of Commerce). Přinesl také několik příkladů dobré praxe ze severských firem IKEA a Velux.
V Česku pracuje o 600 tisíc mužů víc než žen (3 miliony mužů oproti 2 350 tisíc žen) – ačkoliv jejich podíl v populaci je zhruba stejný. „Pořád žijeme v realitě, kdy muži pracují a ženy pečují,“ říká Tomáš Ervin Dombrovský, analytik společnosti LMC. Jen 7% zaměstnanců v ČR pracuje na zkrácený úvazek (pro srovnání – v Německu je to 25%). Většinou jsou to ženy. 97% mužů je zaměstnáno na plný úvazek, do denní péče o děti se proto zapojují omezeně. Také flexibilní pracovní dobu mají častěji ženy. Že trh práce preferuje naplno pracující muže potvrdila také koronavirová krize. Ošetrovné čerpalo 8% žen, a jen 3% mužů. Ženám se častěji snížily příjmy, nebo z trhu práce zcela vypadly, uvádí Dombrovský.
Pokud se muži chtějí zapojit víc do péče o děti, snížit si úvazek nebo mít flexibilní pracovní dobu, čeká je v Česku obtížné vyjednávání se zaměstnavatelem, někdy dokonce diskriminace. Zkušenost s tím má kouč a zakladatel platformy Dobrý táta David Škrobánek, který poskytuje k tématu konzultace zaměstnavatelům a zaměstnancům. Pro sladění pracovní a otcovské role je podle něj nejdůležitější flexibilita. A také se vypořádat s předsudky. „Muž, který odchází z práce dřív kvůli dětem, může být považovaný za slabého,“ říká David Škrobánek.
Severské země jsou v rovnosti pohlaví na pracovním trhu zřejmě nejdál. „Začlenění otců do péče o děti a rodinu díky podpoře zaměstnavatelů je v severských státech běžnou praxí. V Česku cítíme, že je tento trend nedoceněn a proto jsme se rozhodli uspořádat diskusi na toto téma a sdílet některé přístupy severských firem.“ řekl Nils Jebens, prezident Severské obchodní komory v České republice. Ve firmě IKEA nabízí částečné úvazky mužům i ženám. Přijali také konkrétní opatření na podporu otců, měsíc navíc dovolené pro muže, jejichž partnerka se vrací po mateřské dovolené do práce. „To je obtížné období a chceme ho rodinám usnadnit. Zlepší to vztah otce a dětí a ženě to usnadní návrat,“ říká Roman Bojko, manažer pro diverzitu a rovnost příležitostí pro východní a střední Evropu společnosti IKEA.
Také firma Velux umožňuje zaměstnancům flexibilitu. Manažer Public affairs Ondřej Boreš pracuje momentálně z domova a spolu se svou manželkou se stará o dvě malé děti. „Pomáhá mi firma, IT podpora, a také kolegové,“ říká Boreš. Mají prý pochopení pro to, že mezi 11 a 12 není k dispozici, protože vaří oběd. A že část úkolů vyřizuje proto večer.
Je pravděpodobné, že takových příkladů bude přibývat a že i český pracovní trh bude lépe odpovídat na potřeby otců. „Více péče otců o děti bude nový standard,“ myslí si kouč David Škrobánek. „Práce ve 21. století je flexibilní. Nejde o dohled a tresty, ale o důvěru a autonomii,“ říká analytik Tomáš Ervin Dombrovský.
Komentáře