Rodina se rozpadá

Rodina se rozpadá

Až polovina vztahů se rozpadá, a proto řeším rodinné krize s dobrými táty často. Sám jsem si podobnými peripetiemi prošel a vím, jak je důležité komunikovat s bývalou partnerkou a dětmi tak, abyste krizi zvládli. Spolupracuji ovšem jen s táty, kterým záleží na dětech.

Ne každý vztah vydrží. Zvlášť když tvrdě pracujete a snažíte se zabezpečit rodinu, jak nejlépe to jde. Pak se vše může obrátit proti vám, protože to může vypadat, že jste se starali jen o svou kariéru, a ne o rodinu. Po rozchodu zůstávají děti často u mámy, jenže potřebují oba rodiče. Co dělat, abyste o ně nepřišli? 

Děti na prvním místě. To je první, co mě při naší spolupráci zajímá. Jen tak to může mít smysl, protože i když se manželství nebo partnerství rozpadne, rodiči budete až do konce života. Vaše děti nejspíš nebudou do detailů chápat, o co jde, ale musí vědět, že ony za nic nemohou, a že vše bude zase v pořádku. Děti mívají pocit viny, myslí si, že rodiče se rozcházejí kvůli nim. Pomůžu vám najít formu, jak s nimi o věcech mluvit, jak je ujistit, že se o ně postaráte, ať se děje cokoliv.

Nejlepší možné řešení. Pokud jste došli do bodu, kdy spolu s partnerkou už nemůžete být, musíte se dívat vpřed a nezaseknout se na výčitkách, co se stalo a kdo za co může. To jsou věci, které už nikdo nezmění. Moc dobře rozumím tomu, že v emocích je něco takového neuvěřitelně obtížné. Emoce ale zároveň často vedou k tomu, že jdou děti stranou a stávají se nástrojem boje. Pomůžu vám zaměřit se na to, co je opravdu důležité, a najít nejlepší možné řešení pro všechny – sebe, vaše děti i svou bývalou partnerku. 

Společné záchytné body. Když se rodiče rozcházejí, málokdy se soustředí jen na komunikaci mezi sebou. Místo toho se obracejí na přátele, cizí lidi na internetových fórech, psychology nebo právníky. Ti všichni se snaží tvářit objektivně, ale do problému vidí jen málo a ne vždy pomáhají. Ani já do vašeho vztahu nevidím. Ovšem pomůžu vám zaměřit se na záchytné body, které máte s partnerkou společné – především na vaše děti a vaši společnou zodpovědnost za jejich život. 

Promyšlená rozhodnutí. Kromě komunikace jsou klíčová taky promyšlená rozhodnutí. Neukvapujte se a snažte se najít co nejlepší písemnou dohodu ještě předtím, než se rozpad rodiny začne řešit u soudu. Zatímco psanou dohodu můžete kdykoliv později upravit, ústní domluva jen otevírá prostor různým výkladům. Nezapomeňte, že soudci řeší každou hodinu jiný životní příběh a rodičů, kteří se při rozchodu na všem shodnou, je naprosté minimum. Proto soudci maximálně oceňují dohodu rodičů. A zároveň vám sečtou vše, co jste do té doby pro rodinu udělali. Pomůžu vám ujasnit si myšlenky, abyste byli připraveni na každou další fázi rozchodu. 

Komentáře

Napsat komentář