Podcast #5 Kulturní rozdíly jsou velké – Blake Wittman

Podcast #5 Kulturní rozdíly jsou velké – Blake Wittman

Momentálně vede firmu GoodCall, která přináší inovace do náboru lidí. Během své více než dvacetileté kariéry však Blake Wittman sbíral zkušenosti na mnoha jiných pozicích – třeba v Citibank, SpenglerFox nebo Philip Morris International. Zároveň těžil z budování oceňovaného internetového startupu Lime&Tonic. A co přitom zjistil? Že není korporátní člověk. „Našel jsem se ve startupech,“ říká v novém dílu podcastu Dobrého táty.

Blake je Američan, ale s českými kořeny – jeho prababička pocházela z malé vesničky u Hradce Králové. „Takže jsem toho o Československu během dospívání hodně slyšel,“ usmívá se. Do Evropy ho nepřivedla jen touha najít další část rodiny (v podcastu zjistíte, jestli se mu to povedlo), roli v tom hrál i jeho talent na jazyky.

„Nemyslel jsem si, že v nich budu dobrý, ale pak jsem jednou zašel na lekci španělštiny a byla to nejjednodušší lekce v mém životě. V posledních ročnících na střední jsem studoval němčinu, francouzštinu a španělštinu zároveň. Spolu s tátou jsme plánovali, že bych mohl pracovat v Evropě, abych jazyky uplatnil,“ vzpomíná.

Děti posílá do českých škol

Právě otec pro něj byl vždy klíčovou postavou. „Hodně jsem se od něj naučil. Tátové poskytují trochu jiný druh podpory než mámy – a nejde o tvrdost, vždyť i mámy umí být hodně přísné. Jde o tlačení k překonávání výzev. Táta říkával, že nasazuje laťku tak vysoko, aby to byla výzva, a zároveň tak nízko, abychom si na to troufli. Dělám to taky a stejně jako on svým dětem posunuju laťku výše, ať už jde o školu, domácnost nebo běžný život. Samozřejmě jsem přitom připravený jim kdykoliv pomoci.“

Dodává, že vždycky chtěl, aby jeho děti věděly, že i u něj najdou milující náruč jako u mámy. „Nejsem jen chlápek, co je naučí hokej, baseball nebo tenis. I se mnou můžou vést jemné, láskyplné rozhovory. A za to taky vděčím svému tátovi.“

Blake navíc v podcastu sdílí zajímavé tipy, jak kombinuje rodinu s náročnou prací nebo co ze svého pracovního života se snaží dětem ukázat a předat. Řeč přišla i na české školství, protože své děti neposílá do zahraničních škol. „Žena říká, že anglicky se mohou naučit kdekoliv. Ale Česko je jediným místem na světě, kde se mohou naučit dobře česky. A my chceme žít tady,“ říká. Proto mě zajímalo, co by v našem školství změnil.

Mámy? Mají úžasný potenciál

Velice osvěžující byla i pasáž o tom, jak v GoodCall přistupují k rodičům. „Už od prvního měsíce fungování jsme najímali matky na rodičovské, protože jsme v nich viděli úžasný potenciál. Chtějí pracovat, jen nemají k dispozici vždy tolik hodin. Ale to nevadí, protože jsou nesmírně efektivní a večer během dvou hodin stihnou to, na co jiní potřebují i trojnásobek času.“

A poslechněte si i další Blakeovy postřehy – třeba o tom, jestli je život v Česku svobodnější než ten ve Spojených státech.

Komentáře

Napsat komentář