Podcast #4 Bez manžela bych nic nedosáhla – Zuzana Železníková

Podcast #4 Bez manžela bych nic nedosáhla – Zuzana Železníková

Nechtěla jsem dokazovat mužům, že i jako žena můžu udělat kariéru. Tak jsem nikdy neuvažovala. Podstatná byla vždycky vášeň pro práci, kterou dělám,“ popisuje v dalším dílu mého podcastu Zuzana Železníková, proč se pustila do budování kariéry, během které pracovala na vysokých postech společnosti Heineken v zahraničí. A když je řeč o cizině, nešlo o žádné pohodové destinace v Evropě – začínala v Libanonu, rok po konfliktu s Izraelem, do Tuniska se pak přesunula jen dva týdny před vypuknutím Arabského jara.

Když jí v Heinekenu nabídli místo generální ředitelky v Libanonu, manžel tehdy řekl, že do Bejrútu nikdy neodjede. Nakonec ale kývnul a právě jeho role byla v Zuzanině kariéře naprosto klíčová.

„Pracovala jsem na mnoha náročných pozicích a bez zázemí, jaké pro mě manžel vytvořil, bych to nedokázala. Pro něj byly zahraniční přesuny náročnější než pro mě – nastoupila jsem a ponořila se naplno do práce, zato můj muž se musel začít učit anglicky, zorientovat se v cizí zemi, o vše se postarat,“ říká.

Tehdy ještě neměli rodinu, ani ji neplánovali. Ale právě v Bejrútu otěhotněla. Dva týdny po narození syna Jakuba už byla znovu v práci. „Firma to po mně nechtěla, bylo to naše společné rozhodnutí s mužem. On byl připravený na to, že za mnou bude chodit s Jakubem do práce. Díky němu jsem nikdy neměla výčitky, že si buduju kariéru a nejsem více s rodinou,“ vypráví.

Když si po čtyřech letech v Bejrútu chtěla od adrenalinu odpočinout, zamířila s rodinou do Tuniska. Ještě v době, kdy to byla klidná země. Chvíli nato vypuklo Arabské jaro – v ulicích se rabovalo, hořela auta, v zemi nebylo bezpečno. „Firma proto evakuovala všechny, kteří nemuseli zůstat. Zbyla jsem jen já a výrobní ředitel. Manžel s malým Jakubem odjeli, nevěděli jsme, kdy se zase uvidíme.“

Zuzana těžkou situaci zvládla. Ustála ji i její rodina. V Tunisku pak strávili pět let, než se přesunuli do Česka, kde najednou nebyla po adrenalinu ani stopa. „Brzdila jsem ze stovky na nulu a moje tělo úplně přestalo fungovat,“ popisuje v podcastu profesní zlom v podobě totálního vyhoření, při kterém nebyla schopná ani vstát z postele.

Dnes už znovu naplno pracuje. Poslechněte si, co jí pomohlo vyhoření překonat. Nebo vyprávění o tom, jak náročný život expatů ovlivnil její rodinu a malého syna. Je to inspirující povídání.

Komentáře

Napsat komentář