Podcast #30 Jak se stát tátou hrdinou – David Škrobánek

Podcast #30 Jak se stát tátou hrdinou – David Škrobánek

Dobrý den vážení posluchači

díky pozitivním reakcím které jsem získal na natočení minulého jubilejního – tedy 20 dílu Podcastu dobrý táta rozhovor je nejen pro táty jsem se rozhodl i tento jubilejní tentokrát 30 díl nahrát sám a opět udělat takové malé zamyšlení sám se sebou.

Jako téma jsem si vybral téma hrdinství. A proč?

Možná jste to zaznamenali ale přibližně před měsícem jsem získal velmi významné ocenění a to Kreativní hrdina, které uděluje česko holandská obchodní komora ve své soutěži Cena kreativních hrdinů. Tu uděluje lidem, kteří stojí za inovacemi, jež mají udržitelný pozitivní dopad na jednotlivce, společnost a životní prostředí.

Já jsem ocenění dostal za projekt dobrý táta a to v kategorii 1 na 1 dopad na individuální úrovni. Nominován jsem byl spolu s dalšími úžasnými lidmi a jejich projekty a už samotná nominace a pozvání na galavečer Na Který byla pozváno pouze 5 vybraných projektů bylo pro mě obrovskou poctou. Když bylo poté na pódiu vyhlášeno mé jméno a můj projekt dobrý táta jako vítěz této Kategorie, tak jsem byl opravdu v šoku a i když to může znít jako klišé tak jsem to opravdu nečekal. Musím se přiznat že jsem se i rozbrečel protože v tu chvíli mi proběhlo hlavou co vše se událo na mé cestě otcovstvím až do tohoto okamžiku.

Od mého nelehkého dětství, Můj vztah s tátou, narození všech mých dětí, rozpad manželství A následný boj o děti, Mé nové partnerství, založení projektu dobrý táta a všechno úsilí které jsem do projektu dal a které mě dovedlo až do tohoto významného momentu.

Velmi potěšující bylo kolik pozitivních reakcí a opravdový gratulaci od srdce se mi dostalo a to jak přímo v sále tak následně osobně a na sociálních sítích.

Pořád jsem si ale kladl otázku proč jsem byl zvolen kreativním hrdinou. nikdy jsem se totiž za kreativního člověka nepovažoval.

Zeptal jsem se tedy těch nejpovolanějších a to přímo členů poroty této ceny A ti mi řekli že si myslí opak. Možná to tak sám nevnímám, protože veškerou aktivitu kterou kolem projektu dobrý táta vyvíjím dělám zcela přirozeně a od srdce, ale to co oni opravdu oceňují je to že se věnuji tématu které obrovsky důležité ale zároveň se mu nikdo nevěnuje A pokud ano tak rozhodně ne s takovým úsilím a zápalem. Překonávám spoustu překážek, kterými jsou celospolečenské a historické Předsudky, je to současné nastavení společnosti, která se věnuje primárně rovnoprávnosti žen a mužů ale většinou z toho ženského pohledu, je to mentální nastavení mnoha mužů a také žen, kteří si neuvědomují důležitost role táty pro vývoj jejich dětí.

Když jsem ve svých myšlenkách dále pokračoval tak jsem se začal zamýšlet nad tím jaké je vlastně důležité pro děti aby jejich tátové byli hrdinové a co to vlastně vůbec znamená být hrdinou pro své děti. A o tom je dnešní podcast.

Co to tady ten hrdina je? Určitě si vybavíte spoustu pohádek z dětství a nebo následných příběhů a to jak v knihách tak ve filmech, v kterých hrdinové vystupují. Ať vás napadne kdokoliv – princové, kteří museli porazit draka nebo Zlého čaroděje, či obyčejní honzové kteří se vydali do světa až po Jamese Bonda.

Všichni by v principu měli mít to stejné.

Měl by to být statečný a odvážný muž, který se vyznačuje silnou vůlí, neústupností, odhodláním a vytrvalostí. Má schopnost riskovat a překonávat překážky a nevzdává se když čelí nebezpečí.

Hrdina také bývá taky často charakterizován jako velmi silný a schopný bojovník, který má vynikající zdraví, vytrvalost a inteligenci.

V každém případě je hlavní charakteristikou muže hrdiny silná morální povaha, která mu umožňuje činit správná rozhodnutí a postavit se na ochranu svého lidu nebo ideálu.

Ok, fajn. To jsou charakteristiky muže hrdiny. Co ale táta hrdina? Je něco takového?

Byl váš táta hrdina? Nebo jakého jste chtěli mít?

Jaké vás napadají charakteristiky táty hrdiny?

Tady je 9 charakteristik táty hrdiny tak jak je vidím já:

1. V prvé řadě by se měl kladně se chovat ke své rodině

– Táta Hrdina by měl svým dětem ukazovat, že rodina je důležitá a že má všechny ve své rodině rád. Měl by být schopen poskytovat podporu, být ochoten naslouchat a věnovat jim svůj čas.

Táta je dětmi vnímán jako ten který má sílu ale je důležité jim ukázat jak tuto sílu používat pokud ji používám směrem ven na ochranu své vlastní rodiny tak to je hodnota která se předává po 1000 a miliony let. Bohužel a zároveň bohudík teď nemáme kolem nás jiné kmeny které by na nás útočily a chtěli nám vzít území nebo obilí a dobytek. V dnešní době ve většině případů nemáme externího nepřítele a proto to množství energie které máme často vybílíme dovnitř to znamená na své rodině. Přetlak energie a nezpracované emoce, které máme z práce si pak vybílíme častokrát doma a to většinou na dětech jako na nejslabším článku který se nemůže bránit a nebo také na své partnerce. Ukažme jim kdo je pro nás opravdu důležitý A I když práce nás živí a trávíme v ní spoustu času tak naše rodina je to nejdůležitější co máme a ta nás většinou podrží v těžkých chvílích. na rozdíl od kolegů v práci jste často mění stejně jako práce samotná.

2. Mít silné morální zásady a být spravedlivý –

Hrdina-táta by měl být vzorem pro své děti, když jde o morální zásady a spravedlnost. Měl by je učit, že je důležité stát se silou dobra a bojovat proti zlu.

Můžou to být každodenní situace, kdy se někdo nechová k druhému uctivě a táta se ho zastane. Prodavačka v obchodě, starší člověk v tramvaji a nebo když trenér škaredě křičí po dítěti.

Pokud takové situace před dětmi běžně nezažíváte můžete dětem povídat o tom kde jste takové situace zažili a jak jste jej vyřešili anebo to poznají z knih které čtete A O kterých jim budete vyprávět anebo z filmů které sledujete.

Děti vás pozorují neustále i když nebudete mluvit vaše neverbální komunikace je silnější než si můžete myslet.

1. Být empatický a ohleduplný –

Hrdina-táta by měl být schopen vcítit se do pocitů svých dětí a být ohleduplný k jejich potřebám. Měl by se jim věnovat a ukázat jim, že jim rozumí.

Toto děti prvně vnímají z chování táty k jejich mámě a později vůči sobě.

1. Mít sebevědomí a sebehodnotu –

Hrdina-táta by měl mít zdravé sebevědomí a sebehodnotu a být schopen toto ukázat svým dětem. Měl by je učit, že každý má své silné stránky a že sebevědomí je důležité pro dosažení úspěchu.

Tato Dovednost je něco co bylo v našich končinách dlouhodobě systematicky potlačováno a dopady si neseme dodnes pokud sami nemáme vybudovanou zdravou sebehodnotu a sebevědomí, budeme to těžko předávat svým dětem. Vážit si sám sebe takový jaký jsem a pracovat na svém vlastním rozvoji oblastech kterých bych si měl zlepšovat je skvělým příkladem pro naše děti. Nikdo nejsme dokonalý, ale my dospělí jsme alespoň samostatní a můžeme si sami rozhodovat za sebe. děti v takové situaci nejsou musí poslouchat nejen rodiče ale také učitele ve škole A častokrát se nemůžou bránit. Nemůžou odejít za jinými rodiči nebo změnit svoji školu. Mají spolužáky ve třídě kteří jim byli přiděleni. Mají sourozence kteří jim byli narozeni. A S tím vším se musí naučit pracovat i když sami mají co dělat se sebou.

Jako ve všem je můžete být v prvé řadě příkladem A v 2 řadě oporou proto aby tyto náročné situace zvládli. Podporujte je i když o sobě pochybují pochvalte je za věci které můžete vnímat za samozřejmé a oceňujte je za snahu. Každá věta, každá pochvala a každé objetí se počítá

1. Být trpělivý a vytrvalý –

Hrdina-táta by měl svým dětem ukázat, že trpělivost a vytrvalost jsou klíčové při dosahování cílů. Měl by je učit, že někdy to trvá déle, než se dostanou tam, kam chtějí, ale že to stojí za to, pokud nevzdají.

Asi to znáte – vyjedete autem a děti se po 10 minutách ptají, kdy už tam budete. Nebo začnete nějakou práci a po chcvilce už je to dlouhou. Je jasné, že vnímání času je u dětí jiné a každá minuta je pro ně hodina ale je potřeba jim ukázat že věci je potřeba dokončovat. Asi to pro vás bude jednoduché dokončit sekání zahrady ale zkuste jim to ukázat u činností které naopak baví je můžou to být stolní deskové hry, hry s logem nebo hra na honěnou která už vás po určitém čase dávno přestala bavit.

1. Mít otevřenou mysl a být připraven se učit –

Hrdina-táta by měl mít otevřenou mysl a být připraven se učit nové věci. Měl by svým dětem ukázat, že učení není pouze pro školu ale je součástí celého života.

Není asi mnoho z nás koho bavila škola. Byla to nuda otrava opruz museli jsme se učit věci které jsme si říkali že nikdy v životě nepoužijeme a ještě jsme za to dostávali známky a třeba pokárání od rodičů. Bohužel ve většině případů je zatím školský systém v naší zemi takto nastaven a na rozdíl od některých západních zemí je hlavním principem se něco naučit nazpaměť a ideálně přesně tak jak to řekl pan učitel bez toho aby sem do toho více zapojil svou vlastní iniciativu, přemýšlel o souvislostech a hlavně si z toho odnesl něco praktického pro život.

Je potřeba dětem pomoct tyto souvislosti hledat, bavit se s nimi o praktickému využití věcí, které se ve škole učí a tím jim to ulehčit. Můžete s nimi zajet na výlet na hrad nebo do muzea a bavit se o dějepisu, poznávat přírodu a cestovat a pomoci jim tím se zeměpisem a přírodopisem, udělat doma nějaký pokus a pomoci jim tím s chemií.  ukázat jim že i matematiku používáte ve své práci a že pro ty hodiny času které trávíte u počítače a píšete emaily je taky vhodné umět pravopis.

Můžete častokrát slyšet no jo tati ty se ale učíš věci které tě baví a my se musíme učit věci které nás nebaví. Ukažte jim porozumění řekněte jim že vás některé věci taky nebavily, ale v práci to na 2 stranu není až tolik jinak. Taky musíme podávat daňové přiznání i když nás nebaví matematika nebo účetnictví, musíme psát nějaká hodnocení či zprávy i když nám to přijde jako byrokracie a určitě najdete spoustu jiných příkladů.

V dnešní době se učíme neustále Protože kdo se nevzdělává tak zamrzne. Z mého pohledu příchod umělé inteligence je v jistem směru skvělý, protože snad už se nebudeme muset učit všechno nazpaměť protože ve zlomku sekundy nám umělá inteligence všechno najde ale o to víc je důležité se naučit dávat věci do souvislosti, umět je aplikovat a používat kritické myšlení proto, abychom informace které dostáváme Pouze nepapouškovali dál.

1. Být loajální a oddaný –

Hrdina-táta by měl být loajální a oddaný k rodině, přátelům a svým zásadám. Měl by svým dětem ukázat, že je důležité být loajálním a podporovat ty, kteří jsou v našem životě důležití.

Fandíte 1 fotbalovému klubu celý život? Podporujete českou reprezentaci když je na mistrovství světa nebo mistrovství Evropy? A nebo jim fandíte jenom tehdy když se jim daří?

Představte si jak tohleto interpretují vaše děti. Pochvalu dostanou jenom tehdy když dají gól anebo zahrají svůj part na hudební nástroj bezchybně? A nebo jim dáte svou bezpodmínečnou lásku a podporu a budou vědět že i když to nedopadlo přesně podle jejich anebo vašich představ a nebo prostě situaci nezvládli a selhali, tak se na vás můžou obrátit a můžou u vás hledat oporu?

Pokud jim tu oporu nedáte vy budou ji později hledat jinde a nebudou se vracet do toho bezpečného přístavu kterým byste měli být vy a budou místo toho hledat přístavy jiné, které jsou častokrát mnohem nebezpečnější než se na 1 pohled zdají.

1. Být odvážný a riskovat –

Hrdina-táta by měl svým dětem ukázat, že někdy je třeba riskovat a dělat odvážná rozhodnutí. Měl by je učit, že když chtějí něco dosáhnout, musí být připraveni na riziko a mít odvahu bojovat za své cíle.

Jak už jsem 1 říkal v dnešní době nemáme tolik vnějších nebezpečí. Minimálně ne těch zřetelných a jasně pojmenovatelných. Mnoho z nás tátů už nezažilo základní vojenskou službu nebo nějaký přechodový rituál tak jako se dělaly v minulosti abysme se z kluků stali muži. Nemusíme chodit do světa jako Honza v pohádkách a protože žijeme v relativním blahobytu, jídlo si koupíme v supermarketu a práce je všude kolem nás hodně, tak se otupila naše schopnost za něco bojovat a být odvážný. Riziko je něco co se učíme minimalizovat A děti hlídáme při každém jejich pohybu a při každé jejich činnosti. Zvykli jsme si že nám hlásí každý jejich pohyb A že každou obtížnou situaci Za ně vyřešíme.

I když je těch riziko kolem nás na 1 pohled méně jsou tady ale takové s kterými my sami třeba jsme žádné zkušenosti neměli a pokud neučíme naše děti se sami rozhodovat brát na sebe zodpovědnost tak těmto hrozbám budou těžko čelit.

Stačí vám jednoduchá věc a to ve chvíli kdy budete vy a nebo vaše dítě čelit situaci která je obtížná taky nevyřešit za ně ale zeptat se je jak by situaci vyřešili a nasdílet s nimi proč a jak byste situaci vyřešili vy.

1. Být aktivní a zdravý –

Hrdina-táta by měl být aktivní a zdravý, aby mohl být dobrým vzorem pro své děti. Měl by je učit, že zdravý životní styl a fyzická aktivita jsou důležité pro zdraví a štěstí.

Tato poslední charakteristika táty hrdiny je možná něco co vás mohlo napadnout že mělo zaznít hned ze začátku hrdina je přece ten který má sílu a vytrvalost A je to něco co mnoho z nás mužů baví. Jít si zaběhat zajít si do posilovny a pracovat na svém fyzickém těle.

Zároveň je to něco co v dnešní době plné možností dětem velmi často a častokrát mnohem více než je zdrávo umožňujeme, A to že můžou navštěvovat spoustu sportovních kroužků a to už od útlého věku.

Je to skvělé že tyto možnosti máme a je důležité děti vést k aktivnímu stylu života, protože v době kdy každá domácnost mám minimálně 1 auto a všude je možno autem dojet, máme stovky televizních programů přístup k internetu a spoustu jiných činností které nás od aktivního života odvedou, tak častokrát naše fyzická stránka chátrá.

Ne každý ale chce běhat nebo zvedat činky, a to je zcela v pořádku, stačí když se chodí na procházky pracuje na zahradě či jezdí na výlety. V dnešní technologické době je extrémně důležité dělat i činnosti které nám vyčistí hlavu a posílí naši fyzickou schránku. Fyzická a duševní zdraví jsou propojené nádoby a pokud nebudeme Vykonávat žádnou fyzickou aktivitu nebudeme schopni zvládat ani psychicky a emočně náročné situace kterých kolem nás je víc než dost.

S příchodem dětí je Kromě našich vlastních aktivit je zároveň potřeba hledat i aktivity které bychom mohli dělat s nimi společně, protože společná radost je dvojnásobná radost.

Tyto charakteristiky dobrého táty hrdiny nebyly v pořadí důležitosti ani podle mě ani pro nikoho jiného. Byl to seznam všech které věřím, že jsou důležité, a je na vás abyste si zrevidovali, jaksi v nich vedete a jestli případně na některé z nich chcete zapracovat.

Pamatujte na to, že každé dítě vnímá své rodiče a v našem případě tátu jako vzor chování, které bude ve svém životě považovat za standard.

A vy, tátové si můžete zvolit, jaký vzor dítěti dáte. Snad to bude táta hrdina a budete jednou na své dítě a posléze na sebe hrdí, že jste udělali dobrou práci.

Držím vám všem v tom palce!

Mějte krásný den!

Dejte mi vědět, jak se vám tento podcast líbil, těším se na vaše ohlasy!

Komentáře

Napsat komentář