Podcast #28 O otcovství v životě i seriálu – Tomáš Jeřábek

Podcast #28 O otcovství v životě i seriálu – Tomáš Jeřábek

Do dalšího dílu podcastu jsem si pozval hosta, kterého poslední týdny rád sleduji na televizní obrazovce. Herec Tomáš Jeřábek jednak hraje postavu Karla v seriálu Jedna rodina, který jsme si doma oblíbili, ale hlavně je tátou 5letého syna.

O obou těchto rolích jsme si spolu povídali a dostali se i k dalším zajímavým tématům.

Tátou v pozdějším věku

Své čerstvé otcovství si Tomáš užívá. Ptal jsem se ho, jak vnímá svou proměnu z muže v tátu ve zralém věku.

“Dvousečně,” odpovídá Tomáš a vypráví o tom, že největší šok ho čekal na začátku. Vnímal euforii, radost a pocit intenzivní lásky na jedné straně. Na té druhé nejistotu a stres. “Co budu dělat? Co teď?” ptal se sám sebe, když s novorozeným synem zůstal sám v nemocničním pokoji a čekal, až se jeho žena vrátí z péče lékařů. “Nevěděl jsem, co si počít, a pocítil jsem obavu, jestli zvládnu všechno, co je potřeba. Což trvalo až do dvou let synova věku, kdy konečně začal srozumitelně komunikovat,” vysvětluje Tomáš.

Otcem jsem se stával postupně

Tomáš prý dřív nikdy neuvažoval o tom, stát se otcem. Žil svobodný a volnomyšlenkářský život. “Říkal jsem si, že děti by neměly mít děti. A já jsem byl velké dítě,” směje se. Postupem času ale změnil názor a nápad mít  se svou ženou dítě ho nadchnul. Nikdy by ho prý nenapadlo, že s takovou myšlenkou přijde sám.

V létě bude synovi Teovi pět let a Tomáš je podle svých slov rád, že se tátou stal.

V roli táty zažívá směs emocí a racionality. Dokáže si už představit, že rodičovství je jedním z možných smyslů života. Vnímá se jako táta svobodomyslný a ne příliš důsledný, spíš benevolentní. Rád by se synem  jednal důsledněji, ale zatím se mu to nedaří.

“V roli táty funguji jako směs emocí a racionálních myšlenek. Máme krásný vztah, s ním i s mojí ženou,” usmívá se.

Jsem rád, že střídavku nemusím řešit

V jedné známé reklamě hraje nepříjemného bankéře, pro mě je ale zajímavější jako Karel v seriálu Jedna rodina. Sledujeme ho doma a pohltil nás. Nejvíce mě zajímalo, jak Tomáš v seriálu vnímá střídavou péči, která je jednou z důležitých dějových linek.

“Uvědomuju si, že v seriálu jsou problémy zjednodušené a ve skutečnosti vše může být mnohem dramatičtější,” odpovídá Tomáš. Přesto mu díky seriálu dochází, jak těžké to je, domlouvat se s někým na složitých věcech, pokud se bývalým partnerům nedaří být k sobě vstřícní. “Musí to být velice náročné psychicky i energeticky,” dodává.

Díky své roli si dokáže lépe představit stresující roli muže, jehož děti se mají seznamovat s novým partnerem své matky. “Jednou se mi v životě stalo, že jsem si to představit na vlastní kůži, a bylo to pro mě velice úzkostný pocit. To, že nebudu s rodinou a že přijde někdo jiný, což neovlivním,” říká Tomáš.

Na závěr se Tomáše ptám, co je podle něj při rozchodu partnerů nejdůležitější a čím ho seriál ovlivnil. Promyšleně odpovídá, že pokud by v jeho životě nastala podobně složitá situace jako v seriálu, snažil by se co nejvíc potlačit vlastní ego a domluvit se s partnerem ve prospěch dětí. Je rád, že podobné téma nemusí řešit, ale zároveň si umí představit situaci, kdy je lepší rozejít se, než zůstat s partnerem, se kterým vám není dobře.

V posledních minutách mi Tomáš vyprávěl o svém synu Teovi. Pozoruje, jak je pro něj důležité, jakého má tátu. Ostatně jako pro všechny děti na světě.

Líbil se vám další díl mého podcastu? Dejte mi vědět, budu rád!

Komentáře

Napsat komentář