Podcast #26 Lásku dítěte si penězi nekoupíte – Roman Förster

Podcast #26 Lásku dítěte si penězi nekoupíte – Roman Förster

Profesionální kouč, spoluautor podcastu Strachování a také táta 4letého syna. To je Roman Förster –  host dalšího dílu mého podcastu. S Romanem máme mnoho společných témat a naše povídání příjemně plynulo.

Probrali jsme mimo jiné:

✅ co pro něj znamenala proměna Romana muže v Romana tátu,

✅ co pro něj vůbec znamená otcovství,

✅ s čím za ním nejvíc chodí klienti – jaká témata muži v jeho koučovací pracovně řeší

a nakonec došlo i na podcast Romana a jeho ženy Vendy. Jmenuje se Strachování, má už 50 dílů a téma strachu prý zdaleka není vyčerpané.

Za peníze nejde koupit všechno

“Jaký jsi táta?” ptám se hned v úvodu a dostávám odpověď: “Máme dvě možnosti. Vést dítě k tomu, aby bylo jednou úspěšné podle představ společnosti, mělo kariéru v korporátu, bylo bohaté  a mohlo si cokoli dopřát. Nebo… a tuhle cestu jsem si vybral já… aby bylo šťastné,  cítilo se milované a mohlo na tomto světě naplnit své poslání.”

Jak na to, už je o něco složitější, ale z Romanových úvah je cítit, že o tomto tématu hodně přemýšlí. “Základem je už to, že se spolu rádi vidíme a že spolu se ženou našeho syna milujeme. A to si za peníze nekoupíš,” usmívá se.

Mluví také o tom, že už od mala tráví se synem hodně času. Robin dřív málo spal, a proto si jeho maminka potřebovala mezi 8-10 h dopoledne dělat prostor na odpočinek. “To byl náš čas,” říká Roman. K tomu vždy společně obědvali a večeři, což tvoří důležitou stabilitu a dává dítěti životní jistotu.

Být na příjmu

Za ještě důležitější Roman považuje své reakce na vypjaté situace. Například když se Robin zlobí nebo když křičí, zaměřuje se Roman na to, aby reagoval v klidu – s láskou a vysvětlením. Ve výchově mu také pomáhá teorie Human Design, která staví na jedinečnosti každého člověka a individuálním  přístupu k němu. “Podstatné je, být sám k sobě citlivý a říkat ano či ne podle toho, jak reaguje naše tělo. Nikoli podle toho, co si myslí hlava,” vysvětluje Roman a pokračuje: “Někdy si myslíme, že víme (přečetli jsme si chytrou knizku o výchově). Přes tohle VÍM pak neposloucháme druhé lidi ani sami svůj pocit.”

Umění být tady a teď vidí Roman jako stěžejní pro to, aby dokázal své dítě skutečně vnímat. Meditace nám mimo jiné pomáhá být soustředění sami na sebe. Pak jsme i schopnější zvládat těžké situace s nadhledem.

Meditaci Roman také někdy doporučuje při koučování svým klientům, kteří řeší změnu životního stylu po příchodu dětí do rodiny. Jsou podráždění z toho, že málo spí, atmosféra doma začíná houstnout a oni přitom nechtějí svou frustraci vybíjet doma ani v práci. Pak je podle Romana meditace jednou z cest, jak se vnitřně dostat do rovnováhy.

Na závěr se v podcastu dozvíte ještě o tom, jaká traumata si do rodičovství nejčastěji neseme z vlastního dětství, jak Roman pracuje se svými strachy nebo proč se svou ženou natáčejí podcast Strachování.

Obětovat se? Nefunguje

Poslední Romanova zkušenost za závěr? Obětovat se dětem se dlouhodobě nevyplácí. Zvlášť empatičtí lidé mají tendenci přestat myslet na sebe a dělat maximum pro děti. Pak zapomenou na své vlastní potřeby a na péči o vztah. “K čemu je ve výsledku dítěti vyhořelý depresivní rodič…? uzavírá Roman. A já s ním souhlasím. I za mnou chodí do koučovny muži, kteří chtěli pro rodinu udělat vše a blíží se vyhoření…

Dnešní podcast je plný témat a zamyšlení. Budu rád, když vás inspiruje a dáte mi vědět, co vás při jeho poslouchání napadlo.

Komentáře

Napsat komentář