Podcast #24 Učím se být dobrým tátou – Matěj Misař

Podcast #24 Učím se být dobrým tátou – Matěj Misař

Mého hosta Matěje Misaře možná znáte jako moderátora z rozhlasu či televize. Představím vám ho ale jinak: jako zakladatele úspěšného startupu a hlavně jako novopečeného otce.

Povídali jsme si spolu o tom:

• co nabízí jeho Carebot
  • proč opustil svět médií
  • jak se s partnerkou připravili na příchod prvního dítěte
  • jak ladí jejich rodičů s partnerstvím a osobním prostorem obou rodičů

Matěj se v podcastu přiznal ke dvěma premiérám: poprvé po dlouhé době mluví do mikrofonu sám za sebe, nikoli v roli moderátora. A poprvé je v roli otce. Tak pojďme na to!

Od médií k businessu

Matěj vyrostl v “rádiové” rodině. Začínal v několika rozhlasových stanicích, časem se stal reportérem TV Prima a končil jako jeden z hlavních politických zpravodajů. Užil si Evropský parlament, cesty s vládou… když pak přišla nabídka moderovat hlavní zpravodajskou relaci, sešla se s jeho rozhodnutím opustit svět médií.

Se svým obchodním partnerem začal budovat nadějný startup: Carebot. Ten pomáhá lékařům ulevit od  jejich přetíženosti, usnadňuje práci s RTG  snímky a zpřesňuje diagnózy.

Carebot je zjednodušeně řečeno umělá inteligence napojená na zdravotní systém, schopná rychle a přesně určit diagnózu.  V tuto chvíli firma spolupracuje s 30 radiologoy po celé Evropě, testuje řešení v nemocnici a chystá se na spuštění ostrého provozu.

Matěj má na starost obchod a jak sám říká – práce by ho dokázala pohltit na 32 dní v měsíci, 18 hodin denně. Připomíná mu to začátky v médií. Jenže….

Tabulka na otcovství

… Matěj s partnerkou jednoho dne zjistili, že se stanou rodiči. Dřív, než plánovali. Jak to jejich životem zamíchalo?

“Prý jste si na organizaci času udělali s partnerkou tabulku? Je to pravda?,” ptám se zvědavě. Matěj souhlasí a vypráví mi, že partnerství vnímá jako cestu hledání, jak fungovat společně a zároveň každý sám v životě kvést.

Podmínkou je podle něj mluvit každý den o věcech, které přicházejí, a včas řešit konflikty a problémy.

“Když jsme zjistili, že budeme rodiči, ptali jsme se sami sebe, o co se v životě vlastně opíráme,” líčí Matěj. Spolu s partnerkou Bárou dali do tabulky dohromady finance, plány – a za 3 měsíce jsme vyřešili vše, co mělo trvat roky.

“Najednou jsme si mohli sednout v novém bytě na gauč a začít si povídat o tom, co náš čeká, jaké máme obavy a jak se k nim postavíme,” vzpomíná na změnu, která se v jejich životě udála.

Jednou z největších obav, kterou měli, bylo, aby s Bárou zůstali partnery i přesto, že budou zároveň rodiči. “Mnoho věcí je úplně jinak, než jsme si představovali,” směje se Matěj. Ale hlavní záměr jim vychází – právě díky tomu, že si zvykli o všem mluvit a mít je dopředu probrané. Věnovat se sami sobě a tomu, co se v nich děje.

Z muže na tátu? Je to změna?

Matěj vypráví o svém obdivu k ženám a jejich roli v mateřství. Když cestuje, cítí po návratu domů, jak partnerce chybí někdo, kdo by ji vystřífal. “Potřebuje aspoň krátký čas sama pro sebe každý den,” říká Matěj a pokračuje: “Tátou se teprve stávám, ale až se za dva roky ohlédnu, chci mít pocit, že jsem věci udělal nejlépe, jak to šlo.”

Líbí se mi, jak Matěj mluví o životě. Baví ho žít a snaží se ze života dostat to nejlepší. A to mu zůstalo i do rodičovství. Hledá způsoby, jak si uchovat svůj dospělý svět i si naplno užít, že je táta. Paradoxně jsme zase zpátky u excelovské tabulky. Ta mu dává klid a jistotu, kdy co bude.  Chce sebe, svou ženu i dceru podporovat  v plnění snů a těm je potřeba vytvořit prostor. Samy se nestanou.

Na závěr podcastu mi Matěj svěřuje své základní pravidlo pro fungující vztah: mluvit o svých potřebách. “Oba máme obavu o to, abychom nepřišli o čas spolu, a dokážeme se postarat, aby se to nestalo,” přemýšlí.

Na závěr se se mnou Matěj podělil o vtipnou rodičovskou historku z běhání, o to, jak by rád svou dceru vychovával a co by chtěl vzkázat nastávajícím tátům.

Poslechněte si odpočinkový podcast s Matějem a dejte mi vědět, co vás v něm inspirovalo. Budu se těšit!

Komentáře

Napsat komentář