Podcast #22 Trochu jiná právnička – Alena Malachová

Podcast #22 Trochu jiná právnička – Alena Malachová

“Trochu jiná právnička” a máma dvou dětí Alena Malachová byla dalším hostem mého podcastu. Naše povídání o jejich zkušenostech s průběhem rozvodů bylo tak zajímavé, že jsem ho rozdělil na dva díly.

V tom prvním jsme se bavili o tom:

✅proč se rozhodla pomáhat lidem právě v období rozvodu,,

✅jaké vidí v ČR trendy při rozvodových sporech

✅nebo o tom, jak sama prošla rozvodem.

“Nejsem jediný právník, který se rozvedl, ale možná jsem jeden z mála, který se o tom nebojí mluvit,” říká s úsměvem a připomíná svůj příspěvek na síti LinkedIn, který měl na začátku roku 2022 velký ohlas. Alena se v něm přiznala k tomu, že rozvedená, a tím vykročila z obvyklé bezpečného zóny anonymního právníka. Otevřené komunikace se nebojí ani v osobním vztahu se svými klienty – věří tomu, že díky vlastní zkušenosti dokáže partnery procházející rozvodem lépe pochopit a podpořit.

Chci lidem přinášet naději, že se dokážou dohodnout

“Když jdu od vás, cítím se lépe,” říkají Aleně často její klienti. Nezastupuje roli terapeuta, ale dává prostor naslouchání a lidské podpoře. Tam, kde otázky psychiky překračují její vlastní zkušenost, se nebojí doporučit jiné odborníky.

Alena vypráví svůj příběh o tom, jak se necítila dobře ve své původní roli obchodního právníka. V komerčním prostředí vnímala mnoho mužské energie a rivality a postupně došla k tomu, že potřebuje řešit jemnější témata, kde víc uplatní i svůj ženský pohled. Protože v tu chvíli sama procházela rozvodem, rozhodla se věnovat se rodinnému právu a specializovat se na provázení klientů rozvody.

“Vím, jak náročné a dlouhé je celým procesem projít. A v prvé řadě se k němu vůbec odhodlat,” sdílí svou zkušenost Alena. “Ačkoli jsme žili odděleně a měli vše mezi sebou vyřešené, teprve po dvou letech jsem se odhodlala začít zpracovávat svou vlastní žádost o rozvod. Tak moc jsem se bála společenského odsouzení a nálepky rozvedená,” dodává.

Za nejzásadnějšího krok z hlediska péče o děti považuje Alena schopnost partnerů překlopit se z partnerského do rodičovského vztahu. Sama v sobě potřebovala pěstovat naději, že to společně s bývalým manželem zvládnou s respektem k zájmům dětí. “Někdy už jsem byla na pokraji sil, ale nikdy jsem se vzdala svého záměru – postarat se o to, aby děti byly na prvním místě,” sdílí Alena svou tehdejší situaci.

To samé teď dodává svým klientům – naději, že se jde dohodnout, když obě strany mají zájem. Překonat negativní emoce a přepnout se z partnerského do čistě rodičovského vztahu.

Raději půl roku vyjednávat, než se 6 let soudit

Co s tím, když se negativní emoce a výčitky nedaří během rozvodu překonat? Podle Aleny to nejde bez vůle obou stran. Doporučuje využít podporu i několika odborníků – právníka, mediátora, psychologa… Podle statistik totiž téměř 80 % rodičů, kteří absolvují mezioborovou péči, dospějí nakonec k dohodě.

V situaci, kdy jeden z partnerů nemá zájem upřednostnit potřeby dětí nad těmi svými, musí podle Aleny přijít na řadu jediný nástroj – pevné hranice. “ Primárně zachovávám vlídnost i k protistraně. Je mi jasné, že pravda nikdy není jen jedna a že se od svého klienta vše dozvídám jen z jeho pohledu. Pokud však na druhé straně sporu stojí konfliktní člověk, se kterým cloumá ego a osobní zášť, tak je na čase ukázat, že se sebou můj klient nenechá manipulovat,” říká Alena.

Alena zmiňuje i častý problém, který znám od svých klientů. Mnoha mužům se stává, že jejich ženy odmítají přistoupit na rovnoměrně rozdělenou péči o děti proto, že byli mnoho let celý den v práci a s dětmi údajně nenavázali bližší vztah. “Proti nefér argumentům není snadné se bránit a já svým klientům chci i dál dodávat odvahu, aby bojovali za to, na co mají nárok,” říká v závěru této části podcastu Alena.

Stihli jsme probrat i stále častější tzv. “společnou péči”, tipy co dělat, když narazíme u soudu na předsudky, i to, proč se nikdy nevzdávat svých rodičovských práv.

Povídání s Alenou Malachovou najdete z poslechu tady:

Hned v příštím díle spolu ještě zůstaneme a budeme si vyprávět o konkrétních příbězích a také o mužských a ženských archetypech.

Komentáře

Napsat komentář