Podcast #21 Každý muž má potenciál být lepší – Peter Podlesný

Podcast #21 Každý muž má potenciál být lepší – Peter Podlesný

Zvu vás na další díl podcastu, tentokrát česko-slovenský. Mé pozvání přijal Peter Podlesný, zakladatel projektu Mužom.sk, manžel, otec dvou dětí a také autor nové knihy Předávání ohně.

“Věřím, že každý muž má v sobě potenciál být lepším,” odpovídá Peter na mou otázku, proč se zabývá právě tématem mužství. Povídali jsme si spolu nejen o jeho knize, ale také o tom:

✅co sám v životě hledal, když projekt Mužom.sk založil,

✅jaké změny mužům jeho programy přináší,

✅proč by podle něj měli muži mít svou vizi

✅i o tom, jaký je on sám otec a manžel.

Chyběla mi navigace

“Hledal jsem na internetu něco, co by mě posunulo jako muže. Chtěl jsem najít způsob, jak být lepší ve svých rolích. A nic takového jsem nenašel,” popisuje Peter období, kdy se rozhodl, že sám začne podporovat ostatní muže v jejich hledání. Souhlasím s ním, sám mám zkušenost, že mužům chybí navigace, jak být dobrým manželem, tátou, leaderem… I mně kdysi chyběla a žádnou jsem kolem sebe neviděl.

Petrovým dětem je nyní 11 a 12 let, ale když začínal, byly malé. “Byl jsem absolutně pohlcený svou tehdejší prací,” vypráví. “Makal jsem i 12 hodin denně, do vyčerpání, neznal jsem víkendy. A věřil jsem, že moje chvíle s dětmi přijde, až budou větší. Žena mi říkala, že bych měl být doma víc, ale neslyšel jsem ji.”

Když pak časem začal Peter přemýšlet nad svým fungováním hlouběji, přivedlo ho to právě k založení nového vlastního projektu.

U debaty o otcovství mě zaujal myšlenkou, se kterou naprosto souzním. Totiž že nestačí dát dětem prostor a absolutní svobodu, ale že potřebují naši přítomnost a pozornost. Bez nich jsou ztracené, což bohužel mnoho mužů zjišťuje pozdě.

Být mužem ve 21. století? Co to znamená?

Petrovy  programy dnes navštěvují stovky mužů a podcasty poslouchají tisíce lidí – žen i mužů. S lidmi kolem projektu tvoří Peter komunitu, kde si navzájem pomáhají, dělají výpravy do hor, na loď… a schází se v ní muži různých věků, od vysoké školy po zralých 60 let.

Pro mnoho mužů je tento prostor prvním místem, kde se vůbec zamyslí nad svým vztahem s manželkou, s dětmi nebo se sebou samým. První prostorem, kde o tom nahlas mluví.

“Mým úkolem je nakopnout je, aby se nelitovali, ale pracovali na sobě,” říká Peter.

Vypráví o tom, že mnoho lidí touží po rychlé změně, která ale není možná. Nadchnou se a rychle vyhoří. Za 3 týdny, 3 podcasty a 3 knihy totiž nejde změnit životní návyky, které budujeme 20 let. Proto Peter za jednu z podmínek osobní změny považuje trpělivost a ochotu jít do hloubky.

Hledání vize

V povídání jsme došli i k tomu, jak často se Peter setkává s příběhy mužů, kteří se rozhodnou o svých problémech mluvit až ve chvíli, kdy drží v ruce rozvodové papíry, propadnou závislosti nebo je potká jiná vážná událost. To máme s Peterem společné – ve své práci chceme podpořit muže, aby se to podstatné, co se v jejich životě děje, nebáli řešit včas.

A jak přesně probíhají Petrovy mužské akce? “Hledáme odpověď na klíčovou životní otázku: Jaká je tvoje vize? Co v tvém nitru vzbuzuje vášeň? Jaké hodnoty jsou tvé? A jaké tvého manželství? Co jsou tvé slabiny? Z odpovědí pak skládáme směr, kterým se člověk může posunout. Protože kde chybí vize, tam lidé chřadnou,” vysvětluje Peter poslání svých akcí.

Mluvili jsme i o užitečnost rituálů v mužském životě, o nedostatku zdravého mužství v politice a dalších tématech, kterými Peter své klienty provází.

O tom všem je ostatně i jeho kniha Předávání ohně, kterou vám vřele doporučuji k přečtení.

Budu rád, když mi dáte vědět, jak se vám tento díl podcastu líbi!

Komentáře

Napsat komentář