Podcast #11 Nejhorší byl strach se rozhodnout – Jiří Lisý

Podcast #11 Nejhorší byl strach se rozhodnout – Jiří Lisý

Opustil jsem pozici snů. Život vedl jinudy

Korporátní kariéra

Měl pozici snů, která se neopouští. A přece ji opustil. Dalším hostem mého podcastu byl Jirka Lisý, bývalý finanční ředitel české a slovenské Citibank, který z nejvyšších pater korporátní hierarchie odešel na otcovskou dovolenou a pak spolu s manželkou založil rehabilitační centrum Be Balanced. Proč se zřekl funkce, o kterou mnozí usilují celý život? A jaký je jeho pohled na rodičovství? Nejen o tom jsme si povídali v nové epizodě.

Jirka přiznává, že pro něj bylo získání křesla finančního ředitele v Česku a na Slovensku důležitým milníkem. „Usiloval jsem o to a nijak to nezatracuju. Život ale ukázal, že cesta dál vede jinudy,“ řekl.

Rozhodnutí

V korporátní roli strávil několik let. A dlouhé bylo i jeho rozhodování, kudy se vydat dál. „Trvalo to několik let. Nejdříve se objevily první pochybnosti, že něco není v pořádku. Prvotní reakce byla okamžitě takové pocity zahnat. Ale něco takového se zahnat nedá. Po pár letech unikání před sebou samým jsem se tím musel začít zabývat. Vyvrcholením bylo, že jsem změnil kariéru, odešel na otcovskou dovolenou a začal hledat jiné potřeby a hodnoty v životě.“

V podcastu vzpomíná, jak přijal generální ředitel Citibank jeho rozhodnutí. „Řekl mi, že je to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat. Že sám na to neměl odvahu. Bylo to dojemné,“ uvedl Jirka. V tomto duchu se nesla i reakce jeho seniorních kolegů a nadřízených. „Čím seniornější byli, tím víc mě podporovali, víc mi to přáli. Podřízení a juniorní kolegové tomu naopak nerozuměli.“

Řada lidí o něm pochybovala

Ani u své tehdejší koučky nebo mnoha svých známých se s porozuměním nesetkal. „Koučka mě od toho kroku zrazovala. Nenechal jsem se odradit, ale znejistilo mě to. Známí, o kterých jsem si myslel, že jsme přátelé, si mysleli, že jsem se zbláznil. Pochybovala o mě i exmanželka,“ uvedl.

Na dvouletou otcovskou dovolenou šel kvůli novorozenému synovi z druhého manželství, zároveň se ale hodně věnoval i tříleté Adélce z předchozího vztahu. V podcastu popsal, jak těžký byl rozvod s dítětem a jak budoval tzv. sešívanou rodinu . Mluvil taky o tom, jakou vnitřní proměnou prošel a proč se z „otcovské“ do korporace už nevrátil.

Místo toho Jirka s manželkou Dagmar založil Be Balanced. „Vyrovnat se se strachem ze ztráty vysokého příjmu a tím i jistoty bylo náročné. Snaha zabezpečit je natolik silným motivátorem, že děláme věci, které jdou do určité míry proti nám. Nebylo to jednoduché, ale s Dášou jsme měli plán – měli jsme víru a důvěru, že bude životaschopný a nahradí nám výpadek příjmů,“ líčil Jirka sázku na rodinnou firmu.

A co by doporučil tátům, kteří pracují v korporaci? „Snažím se, abych nebyl příkladem jediné možné cesty. Myslím, že se dá skloubit otcovství a korporát. Cesta je v tom, aby tatínci byli v souladu se sebou, aby během doby, kdy jsou s dětmi, byli opravdu autentickými táty. Aby přiznali, že něco neumí, že něčemu nerozumí. Aby si prošli vnitřní proměnou, aby se stali táty. Pak už je jedno, jestli si vydělávají v korporaci nebo jinde,“ zdůraznil Jirka v podcastu.

Poslechněte si v podcastu…

P. S.: Během povídání jsme narazili i na téma archetypů – mámy i táty. Rád bych ho s Jirkou rozvinul více v některé z dalších epizod.

Komentáře

Napsat komentář