Podcast #6 Jak přežít zástavu srdce – Martin Matas

Podcast #6 Jak přežít zástavu srdce – Martin Matas

Martin Matas má ve společnosti Novartis na starosti projekty zaměřené na náborový software. „Tyhle programy nám pomáhají nabírat nové zaměstnance, protože Novartis je globální firma a ročně po celém světě řešíme přes 10 000 náborů,“ říká v novém dílu mého podcastu. Kromě toho je ale Martin taky dobrým tátou tří dětí a v Roztokách u Prahy trénuje atletické naděje. O tom všem jsme si spolu povídali.

O globálních korporacích se toho říká hodně. Prý jsou byrokraticky přebujelé, chovají se nad rámec místních zákonů a vytvářejí si vlastní pravidla. Martin takový předsudek vyvrací. „Ani pro velkou firmu nejsou lidé jen kolečky v soukolí,“ říká. Chcete důkaz? Co třeba skvělý firemní benefit Novartisu, kterým je rozšířená, 14týdenní rodičovská dovolená.

Novartis působí v mnoha zemích světa a to, co je po narození dítěte běžné ve střední Evropě, rozhodně není standardem v USA, Japonsku nebo třeba Jižní Koreji. „Ženy se tam musí vracet do práce už po šesti týdnech, tlak na ně je enormní. A tak Novartis přišel s tímhle benefitem. Ničím ho nepodmínil – na rodičovskou mohou odejít mámy i tátové, zkrátka všichni zaměstnanci, kteří se chtějí podílet na péči o novorozeně,“ zdůrazňuje Martin. Firma zároveň řeší i to, aby byl návrat zaměstnance do práce co nejhladší. Jak? I to přibližuje Martin v podcastu.

Vyprávěl taky o svém dětství – v 80. letech totiž vyrůstal v exkluzivní péči otce, takových případů bylo během socialismu jen minimum. „Bylo mi šest, když se naši rozvedli,“ vzpomíná. U táty viděl, že chlap dokáže zastat i mnohé ženské role. Co dalšího se tehdy naučil a jaké jeho dětství bylo?

A aby těch životních peripetií nebylo málo, probrali jsme i dvě Martinovy operace srdce. Neměl tehdy strach? „Je to, jako bych se chystal na cestu po D1 z Prahy do Brna. Říkal jsem si, že když pojedu opatrně, tak je pravděpodobné, že dojedu v pořádku,“ říká s nadhledem.

Pokud máte pocit, že to je na jednoho člověka už moc příběhů, Martin má navrch ještě další – v Roztokách u Prahy má na povel třikrát týdně atletické tréninky dorostenců a starších dětí. „Vzděláním jsem středoškolský učitel a učitelství mě vždy strašně bavilo. Mít možnost trénovat je pro mě návrat k tomu, když jsem kdysi dávno šest let učil na základní škole,“ usmívá se.

Poslechněte si podcast s Martinem

Komentáře