Podcast #2 Rozhovor o situaci rodičů na pracovním trhu a společné péči o děti – Tomáš Ervín Dombrovský

Tomáš Ervín Dombrovský je analytik pracovního trhu ze společnosti LMC, která stojí za nejznámějšími tuzemskými pracovními portály, jako jsou Jobs.cz nebo Práce.cz. Jeho denním chlebem jsou data z pracovního trhu – dokáže je přitom skvěle interpretovat. Co z nich vyplývá, přiblížil v rozhovoru s mým prvním hostem.

V Česku plýtváme potenciálem lidí

Aby se to změnilo, měli bychom ve větší míře umožnit lidem práci na částečný úvazek. „Nyní je z pracovního trhu vytlačeno 300 tisíc lidí, především žen. A při současném hladu po zaměstnancích nám zoufale chybí,“ řekl Tomáš. „Žijeme ve stereotypu, že muž pracuje a žena pečuje. Jenže to v kariérách žen vytváří obrovský zásek, protože po rodičovské už se nevracejí na seniorní pozice a výrazně si pohorší. Muži kontakt s prací neztrácejí.“

V severských zemích je to jiné

Nabízejí tam snížený úvazek a stálou smlouvu. „V Česku pracuje na částečný úvazek jen 6 % lidí, drtivá většina z nich přitom jen na dohodu, takže během pandemie nejčastěji ztráceli práci. A vyhlídky nejsou o moc lepší – v současnosti máme na pracovních portálech 80 tisíc pracovních pozic, z toho jen 14 tisíc pozic s možností částečného úvazku a jen 5 % pozic s preferovaným částečným úvazkem,“ uvedl Tomáš.

Covid ale nastartoval aspoň některé změny

Výrazně se třeba prohloubila autonomie a flexibilita v práci. „Kdysi bylo pro zhruba pětinu zaměstnanců hezkým benefitem, když mohli jeden nebo dva dny v měsíci pracovat z domova. Teď je to najednou 40 % lidí, kteří pracují běžně z domova dva až čtyři dny v týdnu. Věřím, že to už je nezvratné,“ řekl Tomáš. Navíc 10 % zaměstnanců už chce pracovat z domova napořád. „To je nový fenomén, který před covidem nebyl.“

Společná péče o děti

Tomáš v podcastu mluvil taky o své unikátní zkušenosti – po rozvodu se s bývalou ženou dohodl na společné péči, která je v Česku velmi neobvyklá. Děti při ní mají svůj stabilní domov, ve kterém se u nich střídají rodiče.

„Když partnerský vztah nefunguje, není nic lepšího než dobrý rozchod. Člověk pak nepřenáší na děti patologické vztahové modely,“ poznamenal Tomáš. „Měli jsme ve vztahu velké rozpory, ale děti pro nás byly na prvním místě. Severský model jsme neznali, došli jsme k němu až na základě mediací – ty proto vřele doporučuju. Posunuly nás v pochopení, jak spolu komunikovat – do značné míry jsme vyčistili staré křivdy a pomohlo nám to nejen jako rodičům, ale i jako lidem, abychom lépe žili své životy.“

V podcastu si poslechnete i to, jak Tomáš s bývalou ženou zvládli společnou, téměř měsíční izolaci s jejich dětmi během lockdownu. Nebo jak se mu povedlo nastavit si práci tak, aby měl na děti vždy dost času.

Komentáře

Napsat komentář