Podcast #18 Diverzita se týká všech, i když potřeby se mohou lišit – Barbora Vachová

Do dalšího dílu podcastu jsem pozval energickou a inspirativní dámu – Barboru Vachovou.  Téma otcovství jí je blízké – pracovně i osobně – a má k němu mnoho co říct. Ať už jako ta, která stojí v čele tématu diverzity a náboru v ČSOB, nebo ta, která s manželem v sešívané rodině vychovává 4 děti.

Probrali jsme:

• co je vlastně diverzita a proč jsou k ní lidé často zdrženliví,
  • jak z ní udělali v ČSOB strategické téma,
  • a samozřejmě… jak to s “domácí diverzitou” chodí u Báry v rodině.

“Mám štěstí na lidi,”

… odpovídá mi s úsměvem Bára na otázku, jak zvládá l se čtyřmi dětmi tak náročnou roli.

Nevidím se, na Báře je spokojenost vidět na sto honů.

Zajímá mě, jak Bára vůbec vysvětluje pojem “diverzita” druhým lidem. Oba totiž máme zkušenost s rozporuplnými reakcemi  “V mém pochopení je to stav, kdy firma vytváří prostředí, které nebrání růstu jakéhokoli talentu,” vysvětluje a doplňuje, že právě proto vidí diverzitu jako strategické firemní téma, podmínku úspěchu.

Rovnou přichází s konkrétním příkladem, na kterém dokáže pojem diverzity srozumitelně vysvětlit: diverzita je například princip, díky kterému dokážou v ČSOB vrátit stovky maminek do práce dřív, než je obvyklé. “Tomu lidé rozumějí a dokážou to snadno přijmout,” říká Bára.

Nejde o kvóty, ale o spokojené lidi

ČSOB je na trhu práce známá velmi dobrou péčí o rodiče. Nabízí vysokou flexibilitu, zkrácené úvazky a práci z domova podle potřeb. Zatímco před deseti lety začínali s tématem “ženy s malými dětmi”, dnes jde o mnohem širší téma zasahující potřeby všech věkových skupin, LGBT lidí, mužů stejně jako žen.

“Před 10 lety jsme otevřeli první firemní školku,” vypráví Bára a pokračuje: “Přišlo mi absurdní, že pro ženu odcházející na mateřskou nakoupíme chlebíčky, uspořádáme párty a zamáváme jí s tím, že se na ni za tři roky budeme těšit.” Tehdy začal v ČSOB vznikat systém, jehož ambicí není naplnit normy a tabulky, ale skutečně vyjít vstříc lidem. A že se nejedná o korporátní klišé, mohu sám potvrdit.

Co začalo školkou, pokračovalo přes speciální adaptační program pro rodiče, ve kterém je prostor pro sledování, jak si dítě zvyká například na opouštění domova a jak se rodina sžívá s novým rytmem.

Analýza, nebo intuice? Ideální je oboje

Nyní, o mnoho let později, se Bára zaměřuje na vyvážení ženského a mužského leadershipu ve vedení banky. Vidí smysl v podpoře žen i mužů, aby mohli fungovat v souladu se svými silnými stránkami. Aby ženy nemusely dohánět muže ve výkonu a aby muži měli prostor využít i své citlivější stránky.  Využít zkušenosti i data.” říká tomu Bára.

Vše souvisí se vším, a tak i toto nastavení hodnot podle Báry vede k tomu, že v bance přibývá mužů – tátů se zkrácenými úvazky. Nebo manažerů, kteří se nebojí uprostřed důležité porady vzít telefon a vyrazit pro nemocné dítě do školky.

A víte, z čeho mám největší radost? Že Báře to celé už přijde úplně normální!

Co Bářina domácí kvóta?

Nakonec jsme probrali  i praktické fungování Bářiny rodiny, ve které jsou 4 děti. Dozvěděl jsem se, jak se oba manželé postupně střídali ve velikosti úvazků, došlo i na manžela na rodičovské dovolené s první společnou dcerou, pak na Bářin částečný úvazek v top manažerské roli s druhou dcerou… podrobnosti si poslechněte sami :-).

Klíčový je fakt, že Báru i manžela jejich práce naplňuje a zároveň “je tam pořád prostor vyzvednout dítě v 15 h a jít s ním na florbal.”

I v závěru se tedy dostáváme k podstatě toho, o co v tématu diverzity v ČSOB jde. Vytvořit funkční prostředí, kde každý má to, co potřebuje. Po svém, aby mohl kariérně růst i držet krok s rodinou.

V tom si maximálně rozumíme, Bára a já, ČSOB a Dobrý táta.cz. Proto jsem rád za všechny workshopy, které jsme spolu uspořádali a ještě určitě uspořádáme! Díky Báro!

Komentáře

Napsat komentář