Podcast #15 Táta sedmi dětí – Jiří Šimon

Podcast #15 Táta sedmi dětí – Jiří Šimon

Jaké to je, být tátou sedmi dětí

S tátou sedmi dětí se nepotkávám každý den, proto jsem byl zvědavý, co mi ve studiu o svém životě povypráví můj host – sedminásobný otec Jiří Šimon. Jiří je expert v oblasti veřejných zakázek v TSK Praha a vystudoval právo, které příležitostně i přednáší.

“Miminka nic nevydrží a vždycky vyrostou”

Jak se člověku stane, že má doma sedm dětí? Tuhle otázku prý dostává Jiří často. Jemu a jeho ženě to naopak připadá přirozené. Už před svatbou se shodli na představě čtyř dětí, první syn se narodil hned po státnicích. “Díky tomu, že jsou všichni zdraví a neděje se nic nečekaného, jsme se zatím vždycky rozhodli pro další. A když povyrostlo, najednou nám přišlo, že ještě někdo chybí,” řekl mi s úsměvem Jiří. Zda už jsou teď doma konečně všichni, mi neprozradil, tak se necháme překvapit, jestli bude časem mým hostem jako táta osmi, devíti… kdo ví.

Síla velké rodiny

“To, co prožíváme, je koncentrovaná radost,” vyprávěl mi Jiří a já jsem mu to věřil. Důvodů pro velkou rodinu vyjmenoval spoustu. Třeba originalitu každého dítěte, která ho fascinuje.  Nebo to, jak se děti navzájem ovlivňují, hrají si, pomáhají a také se učí zvládnout konflikty a jednat diplomaticky. Vidět svoje děti spojené proti nepříteli nebo společně překonávající překážky je podle Jiřího největší odměna pro každého rodiče. Vidím to podobně i u nás doma a Jiřího hrdosti rozumím. Cítím ji také.

“Moje žena je projektová manažerka sedmi různých projektů”

U Šimonů mají role rozdělené klasickým modelem a vyhovuje jim to. Jiří je hlavní živitel a stará se o dům, na jeho ženě je péče o děti a domácnost. Když jsou doma oba, o práci se dělí.  Povídání, kroužky, doučování, hraní i praní…

Z celého povídání mě asi nejvíc překvapil Jiřího klid. Zjišťoval jsem, jak vnímá odpovědnost za uživení tak velké rodiny. Cítí tíhu? Nebo obavy? Jiří ale svoji roli vnímá jako samozřejmou a říká, že děti jsou pro něj naopak velká motivace. Spíš než o tíze Jiří mluvil o vděčnosti. Za to, že všechny dětí mají, co potřebují, že se rodině dobře daří a nikdo nestrádá.  To je rozhodně i pro mě inspirativní postoj.

Jak dobře vychovat sedm dětí

Jiří se mnou sdílel svou zkušenost, že mít sedm dětí neznamená sedminásobek práce. S tím jako “táta pěti” souhlasím. Jak se děti osamostatňují, včas jim předává jejich díl odpovědnosti. Časem vznikl i rituál – při cestě do porodnice vždy Jiří jednomu ze starších dětí řekl, že teď bude potřebovat jeho pomoc s péčí o malého brášku. Starším dětem posiluje projevená důvěra sebevědomí a rodičům se uleví od mnoha činností, které děti v pohodě zvládnou.

Ještě jednu důležitou věc jsme probrali, která trápí mnoho rodičů. Jak to Jiří zařídí, aby všem dětem dal dost pozornosti? Sám vyrostl s pěti dalšími sourozenci, a tak se řídí radou svého otce: “Nehledej rovnost. Buď vnímavý na čas, kdy si dítě řekne.” A tak to Jiří dělá.

Celou rodinu také spojují společné modlitby a jedna velká radost – kapela Šimon Family Band.

Poslechl jsem si náš podcast ještě jednou a snažil se najít moment, kdy by Jiří působil unaveně nebo ustaraně. Kdy bych zachytil tíhu odpovědnosti, kterou mnohdy řeší i tátové od jednoho či dvou dětí. Ale prostě jsem nic nenašel. Povídání s Jiřím pro mě bylo příjemnou vzpruhou i velkou inspirací a doufám, že bude i pro vás.

Budu rád, když mi dáte vědět, co na Jiřího vyprávění zaujalo vás. Nebo když mi pošlete svůj vlastní tip, co vám pomáhá v péči o větší počet dětí. Rád ho nasdílím dál.

Komentáře

1. Marcela

4. 10. 2022 (15:33)

Šimonovi jsou skvělí a inspirativní, skvělá volba hosta 👍👏

Napsat komentář