Podcast #13 O rozvodu a vícejazyčné výchově – Leon Kushnir

Podcast #13 O rozvodu a vícejazyčné výchově – Leon Kushnir

Rus studující v Česku a Německu

Leon Kushnir se narodil v Rusku, od šesti let vyrůstal v Česku a své vzdělání dokončil v Německu. Kromě rodné ruštiny tak perfektně ovládá i češtinu, němčinu a angličtinu. A protože jeho jazyková výbava se hodně promítá i do výchovy tříleté dcery Teony, bylo pro mě zajímavé poslechnout si o jeho přístupu v rozhovoru pro další epizodu podcastu Dobrý táta. Věřím, že zaujme i vás.

Leon žil v různých zemích, ale stále se cítí být hlavně Rusem. „Jenže když jezdím domů do Ruska, tak tam už Rusem být nemůžu. Přijíždím z té daleké Evropy a pro všechny kamarády a známé jsem ten Čech,“ vyprávěl. Na druhou stranu – v Česku teď není úplně jednoduché být Rusem. „To ale nebylo nikdy – ani v 90. letech, kdy jsme se sem krátce po rozpadu Sovětského svazu přestěhovali s rodiči. I na mě tehdy padalo břímě, jako bych tu přijel v šedesátém osmém na tanku. Tato paralela se dá přenést i na dnešní dny. Sám jsem proti válce a moji přátelé vnímají, že nejsem žádným strůjcem zla. Měli bychom lidi soudit podle jejich hodnot a postojů,“ dodal.

Pokud dcera něco chce, řekne to německy

Když jsem se s Leonem potkal na jedné z akcí, kterou jsem organizoval pro táty, byl tam i s malou dcerkou. A mluvil na ni německy. To mě překvapilo – i proto jsem se ho v podcastu zeptal, jak to celé začalo. „Domluvili jsme se na tom s bývalou ženou. Po prvním měsíci, kdy jsme byli roztěkaní jako všichni rodiče s prvním dítětem, už jsem s Teonou mluvil výhradně německy. Svým způsobem je to sociologický výzkum prováděný na vlastním dítěti s cílem zjistit, jestli nerodilý mluvčí dokáže vychovat rodilého mluvčího,“ řekl mi Leon.

A protože němčinu používá hlavně v byznysovém prostředí, přiznává, že se kolikrát při rozhovorech s Teonou zapotí, když musí v paměti nebo ve slovníku vypátrat nějaké dětské slovíčko. Zároveň říká, že v posledním půlroce, možná i déle, už vidí u dcery jasný pokrok. „Její primárním jazykem je ruština, kterou používá většinu času. I se mnou mluví rusky, ale jen do okamžiku, než něco vyloženě chce. Ví, že mi to musí říct německy – a pak celou větu postaví v němčině,“ uvedl Leon s tím, že ani s češtinou nemá Teona žádný problém. „Jakmile na ni kdokoliv promluví česky, skvěle rozumí a taky česky odpoví.“

Leon podotkl, že hlavním důvodem, proč zapojil do výchovy i němčinu, je připravit dceru na budoucnost. „Ať se bude dít ve světě cokoliv, dobrých němčinářů je ve střední Evropě nedostatek. To, že bude hned od začátku trilingvní, jí přitom otevírá spoustu možností,“ vysvětlil. A to ještě v Moldavsku, odkud pochází Leonova bývalá žena a Teonina maminka, navrch pochytila i rumunštinu.

Když přišel rozvod, Teona byla nejdůležitější

Když je řeč o bývalé manželce, musím dodat, že Leonův rozvod se ženou byl ukázkový. Je samozřejmě smutné, že jejich vztah skončil, ale způsobem, jakým to oba zvládli, by se mohli mnozí inspirovat.

„Všichni bychom se chtěli oženit nebo vdát jen jednou. Ale ne vždy to tak dopadne. Moji rodiče nedávno oslavili 45 let společného života – to byl vzor, který jsme s bratrem měli před očima celý život. Nebudu tedy nikomu nalhávat, že rozpad manželství byl jako cesta rajskou zahradou. To rozhodně ne. Důležité ale bylo, že jsme z něj vynechali hrdost a ego a naším společným cílem byla vždy Teona, která stojí nad vším. Neútočíme jeden na druhého a chápeme, že jsme v první řadě rodiči,“ poznamenal Leon.

V podcastu mluvil o tom, jak se společně dohodli a jak flexibilní je jejich domluva. Může se totiž vyvíjet a proměňovat s ohledem na potřeby rostoucí Teony. „Platí u nás, že když se na něčem domluvíme, tak to platí. A Teona to vnímá. Když jí řeknu, že se zítra uvidíme, tak se opravdu uvidíme,“ doplnil Leon. Hovořil taky o tom, jak bere to, že nemůže být se svou malou dcerou nonstop, i když by si to přál. Řeč přišla i na rodinné hodnoty, které jako Rus ctí, a povídali jsme si rovněž o tom, jestli a jaké prvky z ruské výchovy přenáší na Teonu.

Bylo to nesmírně zajímavé a inspirativní vyprávění. Poslechněte si nejnovější epizodu podcastu Dobrý táta s Leonem Kushnirem a dejte mi vědět, jak přistupujete k jazykové výchově svých dětí vy sami.

Váš pohled mě zajímá.

Komentáře