Podcast #12 Rovnováha techniky a přírody – Lukáš Cypra

Podcast #12 Rovnováha techniky a přírody – Lukáš Cypra

Bez technologií to už nepůjde, ale dětem dáváme limity

Lukáše Cypru jsem si pozval do studia, abych vám představil trochu jiný prototyp táty. V roli šéfa Joinery, virtuální platformy pro konference a setkávání lidí v on-line prostoru, má Lukáš hodně blízko k technologiím. Proto mě zajímalo, jak se k nim staví jako otec – nakolik dovoluje svým třem dětem, aby trávily čas s mobily nebo počítači? Nejen to jsme probírali v nejnovější epizodě podcastu Dobrého táty. Poslechněte si ji.

„Jakýkoliv extrém je špatný. Vždycky je dobré najít rovnováhu,“ řekl Lukáš. „Naše děti mají nastavené limity, aby nebyli pořád on-line. Zároveň jim ale nechci bránit v tom, aby se naučili ve virtuálním prostředí fungovat – i tam se mohou poučit ze setkávání s vnějším, neznámým světem. A při hraní her si zase rozmýšlejí různé strategie a učí se plánovat, což je taky užitečné,“ dodal.

Právě limity, které dětem s manželkou nastavili, mě zaujaly – on-line podle nich mohou být pět hodin týdně. „Nejsem naivní, vím že to umí obejít. A když jsme o víkendu v Praze, mají nějaké hodiny navíc, zvlášť pokud je špatné počasí. Dohromady tak bývají on-line dvě tři hodiny denně včetně komunikování přes WhatsApp apod. Ale na druhou stranu jedou o prázdninách na tábor, kde nemají telefony v ruce čtrnáct dnů a nevadí jim to,“ vylíčil Lukáš.

On sám se řadí mezi technooptimisty a říká, že technologie už navždy budou nenahraditelnou součástí našich životů. V budoucnu ještě více než dneska. „Myslím, že děti to s nimi musí umět, protože kdyby jim ujel vlak, limitovalo by je to. Taky je podle mě škoda dětem technologie nedopřát i z toho důvodu, že by byly za outsidery ve svém kolektivu, kde to všichni znají a používají. Měly by ale vždycky vědět, jaká jsou rizika,“ dodal.

Jako mix Zoomu a Minecraftu

Lukáš dlouhé roky pracoval v různých technologických firmách. Jednu navíc sám založil – během covidu se pustil do budování start-upu Joinera. Ten propojuje videokonference s virtuální realitou a dokázal se v překotné koronavirové době prosadit.

„Joineru jsme založili, protože jsme organizovali technologickou konferenci a nechtěli jsme ji vynechat ani během covidu. Zároveň nám přišel obyčejný stream nudný, takže kolegové přišli s vlastní on-line platformou, ve které se odehrála. S trochou nadsázky je Joinera mix Zoomu a Minecraftu. Zoom teď už všichni znají, Minecraft zase znají od svých dětí – i v Joineře mají lidé svůj avatar, mohou se tam procházet, bavit se s ostatními, vést přednášky nebo dělat workshopy,“ vysvětlil.

Uspořádáním konference v on-line světě to neskončilo – Lukášův tým vyvíjel Joineru dál a dokázal s ní proniknout i do velkých firem, jako je Škoda Auto. „To by bylo před covidem nereálné,“ usmál se. Dodal, že virtuální prostředí nikdy beze zbytku nenahradí osobní potkávání. „V posledních dvou letech to byl jeden extrém, teď se všichni nemohou nabažit fyzických setkání, což je druhý extrém. Myslím, že v příštím roce se to kyvadlo ustálí někde napůl cesty. Už se ale nikdy nebude létat na jeden den do Londýna nebo jezdit z Prahy do Ostravy na hodinovou schůzku, tahle doba je za námi.“

Vypíná na dětském táboře

Od byznysových starostí si Lukáš podle svých slov nejlépe odpočine na prázdninovém dětském táboře, kam jezdí už 22 let. Kdysi tam jezdil za svou současnou manželkou, teď do přírody vyrážejí oba i se všemi dětmi. „Můžu vypnout a řešit něco jiného než doma nebo v podnikání. Zážitky jsou úplně jiné. Naše děti s námi začaly jezdit hned po narození. Pro mě je to skvělá dovolená – nedovedu si představit, že bych jel k moři a jen tak si lehnul na pláž,“ řekl mi Lukáš.

V podcastu jsme se bavili i o tom, jaký je otec. „Snažím se dětem přinášet neobvyklé zážitky, něčím je zaujmout, třeba hledáním kešek. Někdy se to daří víc, někdy méně. Ale výzkumnictví, to je jedna z otcovských rolí, která mě baví,“ uvedl.

Podělil se i o to, jakou krásnou věc pro rodiče s dětmi nedávno objevil a jaké dobrodružství ho s nejstarším synem v nejbližší době čeká. Přiznal, co ho naopak s dětmi nikdy nebavilo. A prozradil, jak dopadl, když si nechal od svých dětí vystavit tátovské vysvědčení. Řeč byla i o pravidlech, která se ženou uplatňují při výběru dětských kroužků.

Poslechněte si v podcastu…

Komentáře

Napsat komentář