Podcast #10 Principy jsou všude stejné – Pavel Pumprla

Podcast #10 Principy jsou všude stejné – Pavel Pumprla

Úspěšně zvládá hned několik rolí. Jako kapitán vedl české basketbalisty, třeba na úspěšném mistrovství světa v Číně v roce 2019. Jako inspirativní řečník zase přetavuje svůj sportovní příběh v zajímavé životní lekce, které jsou užitečné i podnikatelům nebo rodičům. A kromě toho je taky hrdým otcem tří dětí. Hostem další epizody mého podcastu byl Pavel Pumprla.

Mnohé z toho, co v rozhovoru s Pavlem zaznělo, ve mně hodně rezonovalo. Třeba jeho přístup k rodičovství. „Mojí životní filozofií je vést příkladem. Na hřišti musíš odvést maximum, jinak spoluhráče nepřesvědčíš. Obzvlášť když jsi kapitán, starší hráč. A to samé platí i v životě nebo rodičovství. Všichni víme, že nefunguje, když něco jiného říkáš a něco jiného děláš,“ řekl. „Proto se s manželkou snažíme dávat dětem jasný příklad. Vidí, že žijeme aktivní život, že se hýbáme, jezdíme na kole, raději jdeme kus pěšky, než abychom jeli autem. Vidí, že čteme, sledují, co jíme.“

Žádné z dětí přitom Pavel nenutí do basketbalu. „Jsem zastáncem toho, ať si co nejdéle hrají a nacházejí si vlastní cesty. Chci jim ukázat, že jakýkoliv pohyb je důležitý po celý život, ale nechci je tlačit ke konkrétnímu sportu a už vůbec ne k tomu vrcholovému. To musí člověk chtít sám,“ podotkl s tím, že paradoxně víc vede děti ke sportu jeho manželka, která to sama dotáhla do nejvyšší domácí soutěže.

Ocenil jsem i jeho přístup nehodnotit osobnost, ale chování. „Abychom nenastavili děti na fixní myšlení, je důležité hodnotit něco, co mohou změnit. Činnost, snahu, chování. Když někdo udělá chybu v matematice, neřekneme: ‚Ty jsi hloupý na matematiku.‘ Lepší je: ‚Tady jsi udělal chybu, ale to se dá zlepšit.‘ Stejný vzorec se dá přenést i do týmu ve firmě, aby lidé lépe přijímali zpětnou vazbu. Bohužel u dětí máme větší tendence než v byznysu hodnotit osobnost,“ řekl Pavel.

V podcastu jsme mluvili o mnoha paralelách mezi sportem, rodičovstvím a byznysem. Zajímalo mě třeba, jak dobrý tým tvoří Pavlovy děti. „Navenek působí sehraně, když jsou doma, tak jsou tam logicky i konflikty. Ale to je dobře, alespoň se učí, jak zvládat krizové situace,“ uvedl Pavel a přidal pohled na budování úspěšného týmu.

„Lidé si často myslí, že když jsou v týmu třenice, tak to nemůže fungovat, ale když je základ postavený na otevřené komunikaci, důvěře, respektu, tak konflikty nevadí. Tým si věci vyříká v šatně, otevřeně, hráči na sebe vyletí, ale zvenku nikdo nic nepozná, protože na hřišti to tým pevně propojí. Když ale není možné mluvit otevřeně, tým nemůže fungovat. Všichni jsou citlivější, bojí se jít do konfrontace a to snižuje celkové šance na úspěch,“ vysvětlil Pavel. A dodal, že to platí i v byznysu nebo rodině.

Podobných skvělých postřehů měl Pavel celou řadu. Poslechněte si i další tipy, jak budovat dobrý tým a jak ho vést, jak přistupovat k vlastním chybám nebo třeba jak komunikovat ve vztahu a neprosazovat jen svůj názor.

Poslechněte celý rozhovor v podcastu.

Komentáře

Napsat komentář