Pozadi-zamestnanci

Employers

Dads want to be close to their children without having to give up their jobs. Moms, on the other hand, want a smooth return to work from maternity leave, but they do not want to lose close contact with their children. How to solve it so that you do not lose great employees or work efficiency? I can help you with that.

Let's make superheros from Dads 

Our society has undergone a number of changes in recent years. Employers are most affected by three of them - growing desire of men to participate equally in the upbringing of their children, the difficult situation of women returning after maternity and parental leave, and the growing importance of a generation of millennials who have completely different priorities than the generations before them. That is why companies must change and offer their employees flexibility.


WHERE I HAVE HELPED 

HOW I CAN HELP YOU

I can help on site or online.
Czech or English. What do I offer?

Workshops and trainings

I can facilitate the discussion with the participation of the company's management and employees. I can introduce your employees to a more detailed insight into a number of topics you address - whether it is parenting, corporate culture, diversity and more.

Motivation speech

Parenting, job flexibility, corporate culture, diversity or inclusion are my heart's topics. I will be happy to join your conference or panel discussion as a motivational speaker. Look where I performed. 


Individual or team coaching


In most cases coachings bring the best results for individual or team. Understanding the inner motives of the individual and the whole team is always a key for succesful change. In some cases mentoring could be also a possibility.


Good Daddy on the phone (or online)

Fathers naturally want to come across as strong and stable for everyone around them. But only they know what their pains, worries and fears are. Having possibility to ask question annonymously can tremendously help them.

Ilustrace - deti telefon

quotes

VYBRANÉ REFERENCE

„S panem Davidem Škrobánkem jsme poprvé spolupracovali na podzim 2018, kdy sdílel své zkušenosti jako jeden z řečníků na konferenci The (Un)comfortable Truth About Gender Equality, pořádané SAP Business Women’s Network . Zde přiblížil pohled mužů na postavení obou pohlaví, zejména ve vztahu rodič – dítě. Vysvětlil, co ho vedlo k založení projektu Dobrý Táta a jak on sám vnímá současné problémy pracujících tatínků. Díky otevřenému přístupu a novému pohledu na rodičovství byl pan Škrobánek velmi vítaným hostem také na neformálním setkání Father’s talk, kde formou debaty poskytl konkrétní tipy našim zaměstnancům. Za přínos také považuji otázky týkající se životních hodnot, které otevřely hlubší diskuzi a pro některé z přítomných vyvolaly tzv. aha efekt.

Mám radost z ohlasů ze strany zaměstnanců na tato setkání a těším se na budoucí spolupráci!“

 

Gabriela Březinová, HR Service Consultant SAP, Praha

quotes

VYBRANÉ REFERENCE

S Davidem jsem se seznámil přes jeho projekt Dobrý Táta. V současné době procházím rozchodem s matkou svých 2 dcer a David mi poradil, jaké by bylo nejlepší řešení pro naši společnou péči, aby děti při zachování pouta se mnou co nejméně trpěly. Celá rodina jsme cizinci a David má zkušenosti, aby mohl v takto složitých případech poradit. V tomto těžkém období mě také emocionálně podporoval. Pokud procházíte těžkým obdobím, pokud jde o vaši rodinu a vztah s vašimi dětmi, důrazně vám doporučuji obrátit se na Davida s žádostí o podporu. Jeho zkušenosti v těchto záležitostech a jeho koučování vám pomohou posunout se vpřed.

Pedro Moniz

quotes

VYBRANÉ REFERENCE

Díky Davidovi jsem si dokázal stanovit priority a zaměřit se na to nejdůležitější - jaké kroky udělat, abych neztratil své milované děti.

Martin S. — Praha

quotes

VYBRANÉ REFERENCE

Byla radost s Davidem spolupracovat na workshopu "Role otců ve výchově dětí". David připravil velice profesionální workshop, vytvořil dostatek prostoru pro interakci a vzbudil velký zájem o téma. Rozvinul a moderoval výbornou diskuzi s našimi zaměstnanci. Vřele doporučuji, pokud chcete vytvořit workshop na míru dle vašich potřeb.

Silvia Cebeková — Family Advisor, BSC Communications Team, ExxonMobil

Let's get started. Call me or email me:

NOT DECIDED YET?

EXPLORE A LOT INFORMATION FOR FREE

Podcasts     Blog   

Webinars

Listen or read about how I and my guests - dads, professionals or employers - think about parenting, upbringing, children, work life balance or diversity. 

You can get hene inspiration and advice that can help you.
(English content only - if you want content in Czech as well click on the flag at the top)